fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec przed jego wizytą w Moskwie

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, który wkrótce złoży wizytę w Rosji; w tym kontekście rozmowa dotyczyła m.in. kwestii Ukrainy i niedawnej rosyjskiej propozycji – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Steinmeier – poinformował Krzysztof Szczerski – stwierdził też, że w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem postara się poruszyć także sprawę tego, że dla Polski rzeczywistym problemem jest kwestia przetrzymywania przez stronę rosyjską dowodów w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Niemiec złoży wizytę w Moskwie 25 października, jej głównym powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry św. Piotra i Pawła.

„Prezydent Niemiec jedzie na tę uroczystość, ale będzie tam też odbywał rozmowy polityczne z prezydentem Putinem. W związku z czym uznał za stosowne żeby zadzwonić do prezydenta Dudy, by skonsultować się przed tą wizytą” – powiedział PAP Krzysztof Szczerski.

Wśród poruszonych przez prezydentów tematów – poinformował – „była przede wszystkim kwestia Ukrainy jako wspólnej troski Polski i Niemiec”.

„A szczególnie prezydenci dyskutowali tę rosyjską propozycję rozmieszczenia sił pokojowych ONZ na wschodniej Ukrainie” – powiedział prezydencki minister.

Poinformował ponadto, że prezydent Duda podkreślił też, że w relacjach polsko-rosyjskich tematem, który jest rzeczywistym problemem jest kwestia katastrofy smoleńskiej, a „zwłaszcza przetrzymywania dowodów w tej sprawie przez stronę rosyjską”.

Prezydent Steinmeier – poinformował Krzysztof Szczerski – stwierdził, że postara się także tę sprawę poruszyć w rozmowie z prezydentem Putinem.

PAP/RIRM

drukuj