fot. PAP/Krzysztof Świderski

100 lat od krwawych walk w okolicach Góry Świętej Anny na Opolszczyźnie

Obchodzimy dziś 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się na Górze Świętej Anny z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Najbardziej krwawe walki stoczono w okolicy Góry Świętej Anny na Opolszczyźnie. Dziś w tym symbolicznym miejscu uczczono pamięć bohaterów.

Mszy św. w bazylice pw. św. Anny przewodniczył metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił pasterz diecezji gliwickiej ks. bp Jan Kopiec.

– Chylimy czoła przed tymi, którzy mieli odwagę próbować zmienić oblicze – zwłaszcza to polityczne, ale także państwowe – tej ziemi. Trzeba z ogromnym szacunkiem odnieść się do tych, dla których fundamentem było zawsze domaganie się prawdy. To naturalne prawo, którego nie można zakazać żadnym dekretem ludzkiej władzy. Prawda jest tym, co kieruje ludzkimi losami. Prawda jest uwarunkowaniem, dzięki któremu stajemy się dojrzalsi, ale przede wszystkim bardziej odpowiedzialni (…). Gdy prawdy zabraknie, zabraknie też miejsca dla nas – wskazał ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia przeszli pod pomnik Czynu Powstańczego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „dzisiejsze obchody stanowią ważny element 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”.

– Okres 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to przecież nie tylko 1918 rok, i nie tylko tamten symboliczny 11 listopada, kiedy Polska wraca na mapę Europy i świata, ale to także problem państwa odradzającego się po 123 latach, a czasem po 146 latach zaborów, które chce wrócić w ukształtowanych przez siebie granicach oddających rzeczywiste miejsce, gdzie mieszkają Polacy – akcentował szef państwa polskiego. 

Ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej część Górnego Śląska z większością kopalń i zakładów przemysłowych. Prezydent zaznaczył, że odzyskane ziemie to wielki skarb naszego kraju, który w znacznym stopniu pozwolił nam na dynamiczny rozwój.

TV Trwam News

drukuj