Prezydent weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa w Monachium

Rozpoczyna się 52. Monachijska Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa. W jej obradach będzie dziś uczestniczył prezydent Polski Andrzej Duda, który spotka się z Polonią. Jutro prezydent weźmie udział w części poświęconej działaniom NATO i polityce bezpieczeństwa.

W stolicy Bawarii ponad 60. przedstawicieli państw – prezydentów, szefów rządów i ministrów będzie dyskutowało, m.in. na temat sytuacji w Syrii i na Ukrainie.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwraca uwagę na duże znaczenie konferencji.

– Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium nie jest konferencją, na której podejmuje się ważne decyzje, natomiast znaczenie tego spotkania dla bezpieczeństwa światowego jest bardzo istotne. Tam spotykają się najważniejsi politycy, którzy decydują o tym, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo w przyszłości. Cieszę się, że nasz prezydent tam będzie. Ta wizyta wpisuje się w całą filozofię funkcjonowania zarówno Kancelarii Prezydenta od wyborów, jak i naszego rządu. Nasi najważniejsi przedstawiciele prowadzą bardzo aktywną politykę zagraniczną nakierowaną szczególnie na podniesienie bezpieczeństwa naszego państwa oraz Unii Europejskiej – podkreśla Michał Jach.

Konferencja w Monachium to jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce bezpieczeństwa.

W tym roku w spotkaniu wezmą udział, m.in. premier Rosji Dimitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rozmowy zakończą się w niedzielę.

RIRM

drukuj