fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Prezydentowi zależy na integracji Polonii, a nie jej rozbijaniu

Prezydent Duda, spotykając się z rodakami za granicą, daje sygnał, że zależy mu na integracji Polonii, a nie jej rozbijaniu – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba. Historyk odniósł się również do poruszonego przez prezydenta RP podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ tematu katastrofy smoleńskiej i reparacji wojennych od Niemiec za II wojnę światową.

Końcówka wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych – odsłonięcie tablic pamiątkowych, czy spotkanie z Polonią w Chicago – ma wymiar mocnego uderzenia i pokazania nowej polityki polskich władz – powiedział prof. Ryba.

Spotkania z prezydentem Polski mają ogromne znaczenie dla Polonii. Ciągle jesteśmy na etapie prób zorganizowania Polonii w siłę, która pozwalałaby walczyć o większy wpływ na bieg spraw w różnych krajach, gdzie Polacy zamieszkują. Przy okazji Polonia mogłaby służyć ojczyźnie, bo wiemy, jak ważnym krajem są Stany Zjednoczone – wskazał historyk.

Prezydent daje w ten sposób do zrozumienia, że zależy mu na integracji środowisk polonijnych, a nie ich rozbijaniu – dodał.

Ważne dla prezydenta jest to, by Polonia połączona była z macierzą, ze swoją ojczyzną. Co innego, gdy przyjeżdżają zwykli ludzie, a co innego, gdy przyjeżdża prezydent Rzeczypospolitej. Wydaje mi się, że był to bardzo mocny i wyraźny akcent ze strony Andrzeja Dudy zwłaszcza, że niedawno mieliśmy tam do czynienia z kilkoma problemami, jak spór o Pomnik Katyński w Jersey City (…) czy przyjęcie kontrowersyjnej ustawy 447 – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się również do poruszonego przez prezydenta Dudę tematu katastrofy smoleńskiej i reparacji wojennych od Niemiec za II wojnę światową podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sesja Rady była niewątpliwie okazją do tego, by podnosić takie sprawy – wskazał.

Dla Polski są to wręcz kluczowe zagadnienia. Tego typu wypowiedzi nie mają skutków prawnych, jednak pewne skutki wizerunkowe, propagandowe są znaczące. Dziwne jest, że polska prasa liberalna atakuje prezydenta, że nie spotkał się z kimś ważnym, jak np. prezydentem USA, ale to jest zupełnie inna sprawa. Natomiast bardzo mocny nacisk polskiego rządu na prymat moralności, na prymat prawa nad siłą, która jest preferowana przez wielkie mocarstwa, to jest rzecz bardzo ważna i prezydent bardzo umiejętnie zdefiniował dwa bardzo ważne aspekty naszych problemów: wraku samolotu Tu-154M, który jest polską własnością (…) oraz reparacji wojennych od Niemiec – podkreślił historyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mieczysława Ryby można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj