Pion śledczy IPN postawił zarzuty b. komendantowi wojewódzkiemu MO

Zarzuty bezprawnego pozbawienia wolności kilkudziesięciu działaczy opozycji w grudniu 1981 roku postawił pion śledczy IPN w Szczecinie b. komendantowi wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w Piotrkowie Trybunalskim – poinformował we wtorek Instytut.

Jak napisano w przesłanym PAP komunikacie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie, Zdzisławowi W. „przedstawiono zarzuty popełnienia 36 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości”.

W. „jako funkcjonariusz państwa komunistycznego” miał wydać decyzje o internowaniu 36 osób w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., powołując się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego. Tym samym bezprawnie pozbawił wolności pokrzywdzonych, co było formą represji i poważnego prześladowania z powodu ich przynależności do określonej grupy społeczno-politycznej” – podkreśla IPN.

Przesłuchany przez śledczych Instytutu Zdzisław W. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie.

Grozi mu do 10 lat więzienia.

Według IPN, 13 grudnia 1981 r., gdy doszło do internowań, prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało. Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r.

Różne oddziały IPN prowadziły zakończone oskarżeniami lub nadal prowadzą śledztwa dotyczące internowań działaczy „Solidarności”, które zaczęły się zanim dekret o stanie wojennym zaczął obowiązywać. W podobnych sprawach sądy wydały już skazujące wyroki – tak się stało np. w Szczecinie czy Gorzowie wobec tamtejszych b. komendantów milicji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl