fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Bułgaria. Czytanie „Wesela” w Sofii

W jednej z najbardziej reprezentacyjnych księgarni w centrum bułgarskiej stolicy czytano publicznie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w języku polskim, bułgarskim i esperanto. Odczytano także tekst zapisany alfabetem Braille’a.

Bułgarskie tłumaczenie sztuki specjalnie na tę okazję przygotowała Antoaneta Popowa, wykładowczyni Uniwersytetu Sofijskiego i tłumaczka poezji polskiej.

Fragmenty sztuki czytali dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Godun, pracownicy ambasady, wykładowcy Uniwersytetu Sofijskiego i studenci polonistyki.

Jak i w ubiegłym roku, kiedy publiczności przedstawiono „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, ponad półtoragodzinne czytanie zakończył występ aktora Bogdana Gliszewa.

Postać Stanisława Wyspiańskiego przedstawiła profesor Kalina Bachnewa z Wydziału Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego. Na imprezie obecny był  wiceminister oświaty i nauki Petar Nikolow.

W ramach akcji Narodowego Czytania „Wesela” Wyspiańskiego dramat zostanie odczytany w sobotę w ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce i na świecie.

PAP/RIRM

drukuj