fot. PAP/Andrzej Lange

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przy okazji święta.

W Polsce jest 5 mln osób z niepełnosprawnościami. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wskazał, że trzeba zrobić wszystko, by takie osoby mogły funkcjonować bez barier.

– Aby mogli się realizować, dawać innym przykład siły duchowej i tego, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągać sukcesy – mówił Andrzej Duda.

W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Dziękował za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i zapewniał, że państwo również wspiera takie osoby. Przypomniał m.in. o przyjętej w tym roku Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i o programie „Dostępność plus”.

– Staramy się stworzyć prawne ramy dla asystencji dla osoby niepełnosprawnej. Takie programy są już uruchamiane w wielu miejscach w Polsce, ale chcemy, żeby te zasady – przynajmniej w zakresie ramowym – przybrały formę ustawową – powiedział Prezydent RP.

Odznaczony Złotem Krzyżem Zasługi został Sylwester Flis, trener i współtwórca pierwszej w Polsce drużyny hokeja na sledgach. Dziękował on za docenienie aktywności osób z niepełnosprawnościami.

– To dla nas ogromne wyróżnienie, które nabiera jeszcze większego znaczenia w związku z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że ustanowione dla nas święto skutecznie przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat pracy, aktywności, możliwości i sukcesów sportowych osób z niepełnosprawnościami oraz działań prowadzonych na ich rzecz – zaakcentował Sylwester Flis.

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami złożyła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami pragnę dziś złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia samodzielności i poprawy jakości życia – podsumowała minister Marlena Maląg.

Minister zapewniła jednocześnie, że w resorcie uruchamiane są programy, „które stanowią realne wsparcie osób niepełnosprawnych w codziennym życiu”.

TV Trwam News

drukuj