fot. twitter.com/ecrgroup

Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?

Polska delegacja grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim organizowała debatę „Jak zreformować Unie dla przyszłości Europy?”.

Prof. Ryszard Legutko podkreślił, otwierając konferencje, że Unia Europejska stałą się antytezą dobrego i właściwego porządku politycznego. We Wspólnocie panuje przekonanie, że wszystkie zasady i regulacje można obejść oraz łamać pod warunkiem, że prowadzi to do większej integracji.

– Cała UE bierze udział w wielkim projekcie inżynierii społecznej mającym na celu stworzenie nowego społeczeństwa europejskiego z nową moralnością i nowym sposobem postępowania – mówił prof. Ryszard Legutko.

Prof. David Engels, belgijski historyk, wskazał z kolei, iż Europa jest w głębokim kryzysie wywołanym m.in. przez globalizację, migrację, rozpad rodziny i niż demograficzny, a także biurokrację i tzw. politykę gender.

– To nie jest kryzys, który przyszedł z zewnątrz. My sami go stworzyliśmy. Już założyciele UE tacy jak Robert Schuman mówili o tym, że UE nie może być tylko wspólnotą technokratyczną. Potrzebuje duszy, pamięci o swoich korzeniach oraz wspólnej tożsamości – powiedział prof. David Engelsk.

Prof. Renato Cristin z Uniwersytetu w Trydencie podkreślał, że najważniejsza batalii o przyszłość Unii, a ostatecznie samej Europy, będzie o zasady i wartości.

– Europejska tradycja duchowa religijna jest absolutnie decydująca, witalna nie tylko dla instytucji europejskich, ale dla przetrwania i istnienia całej naszej europejskiej cywilizacji – oznajmił prof. Renato Cristin.

Premier Mateusz Morawiecki zaakcentował, że unijne instytucje dążą do federalizacji Europy i poszerzają swoje kompetencje. To moment zwrotny, w którym powinniśmy wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie – zaznaczył szef polskiego rządu i dodał, że państwa muszą postawić tamę tendencjom centralistycznym.

– Albo w sposób pełzający będziemy mieli do czynienia z poszerzaniem tego obszaru kompetencji i kurczeniem tego, co jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości, czyli kurczeniem się kompetencji suwerennych państw – podsumował Mateusz Morawiecki.

Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie kilkunastu liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. W spotkaniu wezmą udział m.in. prezes PiS, Jarosław Kaczyński; premier Mateusz Morawiecki; szef węgierskiego Fideszu, premier Victor Orban oraz przewodniczący hiszpańskiej partii VOX, Santiago Abas-cal.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl