fot. Monika Bilska

30 lat posługi Radia Maryja

Godziny dzielą nas od wspólnego świętowania 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Centralne uroczystości odbędą się w Toruniu. Mszy św. będzie przewodniczył metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

8 grudnia 1991 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po raz pierwszy do słuchaczy dotarł katolicki głos z Torunia. To był początek historii, która trwa od 30 lat, w której – poprzez radio – człowiek spotyka Pana Boga i drugiego człowieka.

– Ludzie budują ludzi. To Duch Święty pracuje w ludziach. Nawzajem się obdarzamy. On nas obdarza przez nas – mówił Założyciel i Dyrektor rozgłośni, o. dr Tadeusz Rydzyk.

Ojciec Dyrektor przypomniał, że od początku słuchacze są angażowani w audycje. Mogą zadzwonić i podzielić się swoim świadectwem, spostrzeżeniami po katechezie, w trakcie „Rozmów niedokończonych” oraz innych audycji.

– Ludzie muszą rozmawiać ze sobą. Musi być dialog, komunikacja. Wtedy ludzie nawzajem się obdarzają dobrem, dyskutują, poszukują. Jeden drugiego wspiera – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W ten sposób przy katolickiej rozgłośni powstała wspólnota, która poszukuje prawdy w Bogu.

– Wyrosła z dzieła ewangelizacyjnego Rodzina Radia Maryja jest znakiem więzi łączących ludzkość w wymiarze jedności poglądów, wspólnego celu i wspólnych dążeń przenikniętych głęboką wiarą – napisał ks. abp Marek Jędraszewski w liście przesłanym do Radia Maryja przy okazji 30. urodzin katolickiej rozgłośni.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, ks. bp Antoni Długosz, wskazał, że Radio Maryja ewangelizuje dorosłych, by dotrzeć do dzieci.

– Jeżeli nie uformujemy we właściwy sposób kandydatów do małżeństwa, rodziców i dziadków, to trudno będzie religijnie formować dzieci – powiedział ks. bp Antoni Długosz.

Przy Radiu Maryja gromadzą się całe rodziny, które wspólnie odmawiają różaniec, sięgają po koronkę oraz brewiarz. Przez lata między rozgłośnią a jej słuchaczami wytworzyła się więź zaufania i życzliwości.

– To jedna z niezwykle ważnych instytucji, która dba, aby nie zginął duch narodu, który jest niezwykle ważny, abyśmy mogli łączyć przeszłość, współczesność i przyszłość – zaakcentował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

Radio Maryja staje po stronie najsłabszych. Jest głosem nienarodzonych, osób starszych, samotnych i odrzuconych. Dla wielu osób jest źródłem wiedzy – przypomniała poseł Gabriela Masłowska.

– Także w kwestiach dotyczących naszego życia społecznego, gospodarczego. To jest potrzebne, bo jest to dodatkowe źródło obiektywnej informacji – mówiła poseł Gabriela Masłowska.

Radio Maryja proponuje informacje, w których nie dominują emocje. Radio Maryja poszukuje prawdy. W poszukiwania włącza odbiorców i nie szuka przekazu sensacyjnego, ale uczciwego. Pozwala odbiorcom wyrobić sobie samodzielne zdanie – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

– Serwisy informacyjne plus rozmowy, które są w radiu, czyli publicystyka są pod każdym względem etyki zawodowej, rzetelności, wiarygodności na bardzo wysokim poziomie – podsumowała dr Jolanta Hajdasz.

Zaufanie, jakim katolicką rozgłośnię obdarzyli słuchacze, nie jest zaufaniem, które można zawieść. 30. urodziny Radia Maryja będziemy świętować jutro przez cały dzień. Centralne wydarzenia odbywają się w Toruniu. Tych, którzy nie dotrą na nasze wspólne spotkanie, zapraszamy, by przez cały dzień śledzili Telewizję Trwam i Radio Maryja. Za pośrednictwem mediów będziemy się wspólnie modlić i razem dziękować Bogu za 30 lat wspaniałej historii, w której obdarowani zostaliśmy wszyscy.

 

TV Trwam News

drukuj