fot. PAP/Rafał Guz

E. Rafalska: Projekt dot. świadczenia ,,Emerytura plus” jest gotowy i będzie zaprezentowany w marcu

Projekt dotyczący świadczenia ,,Emerytura plus” jest już gotowy i będzie zaprezentowany w marcu – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu mówiła o tym podczas wczorajszej prezentacji tzw. mapy drogowej realizacji ,,piątki Kaczyńskiego” tj. nowych propozycji programowych PiS.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez partię rządzącą jest ,,trzynastka” dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł brutto. Ma ono wejść w życie 1 maja.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że przyszedł moment, w którym możliwości budżetu są takie, że to dodatkowe świadczenie może być sfinansowane. Projekt w tej sprawie ma być ogłoszony w najbliższych dniach, potem zajmie się nim rząd.

– Liczymy na to, że do końca marca nasz projekt będzie przyjęty przez Radę Ministrów i jeszcze przedtem przejdzie oczywiście przez sito Komitetu Stałego Rady Ministrów. Następnie w 4. punkcie na początek kwietnia mamy zaplanowane prace parlamentarne, które powinny skończyć się w pierwszym tygodniu kwietnia i będziemy czekać na podpis pana prezydenta. Myślę, że prezydentowi pióro nie zadrży w rękach i z przyjemnością podpisze ustawę – tak szybko jak będzie to możliwe – bo wie, że ponad 9 mln 700 tys. polskich emerytów czeka na wypłatę tego świadczenia – mówiła Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Kolejną propozycją PiS jest ,,500 plus” na każde dziecko. Projekt w tej sprawie ma być gotowy w połowie marca. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Poza tym „piątka Kaczyńskiego” zakłada też brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Jednym ze źródeł finansowania wydatków na realizację zapowiadanych przez PiS rozwiązań – jak mówił we wtorek premier – będzie redukcja szeroko rozumianej szarej strefy.

RIRM

drukuj