fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister Rafalska: lubuskie dobrze przygotowane do programu „500 plus”

Województwo lubuskie jest dobrze przegotowane do wdrożenia programu „500 plus” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny odwiedziła dziś Gorzów Wielkopolski. Przedstawiciele rządu rozmawiali z samorządowcami z całej Polski, aby sprawdzić stan przygotowań do obsługi programu.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że współpraca samorządu układała się dobrze. W całej Polsce przeszkolono 3 tys. 700 pracowników.

– Dzisiaj jest ten ostatni etap, w którym pytamy ze strony ministerstwa, którym kieruję, w czym jeszcze możemy pomóc; czy środki, które są na wdrożenie ustawy są wystarczające; czy te, które zaplanowano na wypłaty świadczenia również są wystarczające. Przypomnę, że w skali kraju z programu skorzysta 3 mln 700 tys. dzieci, w województwie lubuskim 107 tys. i 78 tys. rodzin – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska dodała, że program 500 plus jest także szansą na poprawienie warunków życia m.in. lubuskich dzieci.  Jeszcze dziś szefowa resortu odwiedzi Szczecin. Ostatnie spotkanie odbędzie się jutro w Warszawie.

Rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

RIRM

drukuj