Ponad 3 mln zł z budżetu państwa na remont gorzowskiej katedry

Diecezja zielonogórsko-gorzowska otrzyma w tym roku z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na remont wieży gorzowskiej katedry uszkodzonej podczas lipcowego pożaru. O przyznaniu środków poinformowała w Gorzowie Wielkopolskim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Decyzją premier Beaty Szydło z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont spalonej wieży katedralnej zostały przeznaczone środki w wysokości 3 mln 360 tys. zł. Te pieniądze przez budżet pana wojewody zostaną przekazane na odbudowę wieży katedralnej” – powiedziała minister na popołudniowej konferencji prasowej przed katedrą w Gorzowie.

Polityk przypomniała, że pomoc w odbudowie katedry Prezes Rady Ministrów zapowiedziała jeszcze, kiedy katedralna wieża płonęła.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak wskazał, że informacja o przyznaniu środków dotarła do niego w piątek.

„Dokładnie jest to zarządzenie nr 103 podpisane 7 września przez panią premier Beatę Szydło, zwiększające środki w budżecie wojewody lubuskiego, o kwotę, o której pani minister wspomniała, 3 mln 360 tys. zł na renowację wieży i renowację organów katedry. Myślę, że informacja ogromnie radosna dla gorzowian, ale i dla całej diecezji, bo przecież mówimy o matce kościołów diecezji” – dodał Władysław Dajczak.

Wojewoda wyraził nadzieję, że za rok katedra będzie otwarta w takiej „świetności”, w jakiej była przed pożarem.

Wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę świątyni.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

PAP/RIRM

drukuj