fot. pixabay.com

E. Rafalska: W krajach Europy Zachodniej za pomocą m.in. licznych kontroli nękane są polskie firmy, które odnoszą duże sukcesy

W krajach Europy Zachodniej za pomocą m.in. licznych kontroli nękane są polskie firmy, które odnoszą duże sukcesy w działalności. Te nieuprawnione praktyki w ostatnim czasie nasilają się – zwróciła uwagę europoseł Elżbieta Rafalska.

Polityk była pytana w TV Trwam m.in. o problemy z rejestracją działalności przedsiębiorców np. we Francji, czy Szwecji.

Działania, które podejmują tamtejsze organy kontrolne, mogą podważać i kwestionować unijne zasady konkurencji, czy swobodnego przepływu osób i świadczenia usług. „Pod płaszczykiem” dbania o interesy krajowych firm, na Zachodzie utrudniane jest funkcjonowanie na wspólnotowym rynku przedsiębiorstw z innych państw.

Do komisji w PE trafia wiele skarg przedsiębiorców, w tym polskich, na proceder nękania firm licznymi kontrolami – powiedziała europoseł, Elżbieta Rafalska.

– Takie petycje wpływają do komisji petycji. Krajowe rozwiązania ustawowe stwarzają im możliwość np. w Niderlandach, że podmioty niepubliczne, prywatne kontrolują polskie agencje pracy tymczasowej, oczekując informacji, które mogą stanowić interesujące dla nich dane gospodarcze. Robią to podmioty, które są stroną interesu. Jest to niedopuszczalna sytuacja, uderzająca w polskie firmy, tak samo, jak odbywa się we Francji, gdzie firma może być kontrolowana pięć razy, a nawet dziesięć – podkreśliła europoseł.

O utrudnieniach w funkcjonowaniu m.in. na francuskim rynku alarmowali wcześniej polscy transportowcy. Szkodliwe dla firm z naszego kraju, jak wskazywali, wprowadziła tzw. dyrektywa o pracownikach delegowanych.

Według Elżbiety Rafalskiej zadaniem władz w Warszawie jest w tej sytuacji m.in. ochrona równego dostępu polskich przedsiębiorców do swobód na rynku europejskim.

RIRM

drukuj