fot. pixabay.com

Wkrótce rząd przyjmie przepisy mające usprawnić proces inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego

Informacja dotycząca projektu ustawy w tej sprawie pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ustawa ma regulować m.in. takie kwestie jak konsolidacja przedsiębiorstw sektora lotniskowego czy przyspieszenie nabywania nieruchomości. Przepisy będą dotyczyły również zorganizowanej relokacji miejscowości.

Potrzeba opracowania ustawy wynika z szeregu analiz. Jej celem jest usprawnienie i zapewnienie efektywności procesów inwestycyjnych w ramach wykonania Programu CPK. Mówi pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

– Ustawa to efekt kilkuletnich doświadczeń z procesem inwestycyjnym. Wchodzimy w jego coraz bardziej zaawansowane fazy. W związku z tym można zebrać i podsumować doświadczenie i dokonać zmian w prawie, które są niezbędne, aby dalsze etapy przebiegały szybko i sprawnie. Kilka najważniejszych obszarów w tej ustawie, bo jest ona dość duża, to przede wszystkim konsolidacja państwowych przedsiębiorstw zarządzających portami lotniczymi. CPK nie było kapitałowo powiązane, chociażby z Państwowymi „Portami Lotniczymi”. Chodzi o to, żeby w sposób płynny osoby, które już teraz pracują na istniejących lotniskach, mają doświadczenie i określone uprawnienia, można wykorzystać te zasoby po uruchomieniu CPK – wskazał Marcin Horała.     

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Przepisy, mające usprawnić proces inwestycyjny CPK, rząd ma przyjąć w trzecim kwartale 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl