fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Bojanowska: oddaję się do dyspozycji minister E. Rafalskiej

Oddaję się do dyspozycji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej – poinformowała wiceszefowa tego resortu Elżbieta Bojanowska.

Wiceminister była odpowiedzialna za projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, z którego wynikało, że sprawcą przemocy domowej nie jest osoba, która dopuściła się jej jednorazowo.

Ta wersja projektu nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego – powiedziała dziś na briefingu prasowym wiceszefowa resortu rodziny Elżbieta Bojanowska.

– Zawsze naszym celem była troska o rodzinę i o prawa jej najsłabszych członków. Przyświecało nam zaprojektowanie jak najlepszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań chroniących ofiary przemocy. Absolutnie, zapisem niedopuszczalnym i niezgodnym z naszymi intencjami, jaki znalazł się w tym projekcie, który nie powinien wyjść nawet z resortu, było zawężające zdefiniowanie przemocy domowej – zaznaczyła Elżbieta Bojanowska.

Wiceminister podkreśliła, że każda osoba, której prawa bądź dobra osobiste zostały naruszone w wyniku przemocy domowej, jest ofiarą bez różnicowania, czy to działanie było jednorazowe, czy miało uporczywy, czy powtarzalny charakter. Ustawa zawsze musi napiętnować sprawców – dodała.

W środę, po fali krytyki, premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że projekt nowelizacji ustawy dotyczący przemocy domowej wróci do wnioskodawców w celu usunięcia wątpliwych zapisów. Jednocześnie projekt został usunięty ze strony Rządowego Centrum Legislacji, na której ukazał się ostatniego dnia 2018 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl