fot. pixabay.com

Ogromny pożar pól i lasu w województwie wielkopolskim

32 zastępy straży walczą z pożarem pól i lasu niedaleko miejscowości Samborsko (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). W akcji strażaków wspomaga samolot gaśniczy. W wyniku pożaru, który wybuchł w czwartek po południu, spłonęło około 80 ha zboża na pniu oraz ścierniska.

Oficer prasowy komendanta PSP w Złotowie, bryg. Tomasz Manikowski powiedział PAP, że strażacy otrzymali informację o pożarze po godz. 15.

– Zgłoszenie dotyczyło pożaru ścierniska i zboża na pniu – powiedział brygadier.

Pożar rozprzestrzenił się na około 80 ha zboża na pniu i ścierniska oraz objął około 4 ha ściółki leśnej w pobliskim lesie – opisał oficer prasowy Tomasz Manikowski.

W akcji gaśniczej obecnie biorą udział 32 strażackie zastępy z powiatów złotowskiego, pilskiego i wałeckiego, wspierane przez samolot, który do tej pory wykonał trzy zrzuty wody.

Pożar ciągle się rozprzestrzenia. Budujemy punkty czerpania wody. Na tę chwilę mamy dwa, trzeci jest tworzony. To zbiornik przenośny, do którego będzie dowożona woda – powiedział Tomasz Manikowski.

Dodał, że ogień pojawił się w okolicach miejscowości Samborsko, ale wiatr skierował płomienie w stronę lasu. Obecnie żadne budynki mieszkalne nie są zagrożone pożarem. Nie ma informacji, by w wyniku pożaru ktokolwiek został ranny.

PAP

drukuj