Min. Rafalska: Na polskim rynku pracy 2,5 do 5 proc. to cudzoziemcy

Udział cudzoziemców w polskim rynku pracy waha się miedzy 2,5 proc. a 5 proc. – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Cudzoziemcy najczęściej pracują w rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie przemysłowym, transporcie, handlu, gastronomii i w gospodarstwach domowych.

Minister rodziny i pracy przedstawiała dziś na konferencji dane dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w 2017 r.

„Udział cudzoziemców w polskim rynku pracy należy szacować na kilkuprocentowy, wahający się między 2,5 proc. a 5 proc” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość cudzoziemców przyjeżdżała do Polski do pracy w rolnictwie. Jak podała, udział cudzoziemców w pracy w rolnictwie systematycznie maleje: „w 2017 r. zmniejszył się do 17 proc., podczas gdy w 2010 r. wynosił ponad 60 proc.”.

Według minister, obecnie rozkłada się on bardziej równomiernie na większą liczbę branż. Wymieniła budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomię i gospodarstwa domowe.

Podała też, że w 2014 r., jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych cudzoziemców, dominujące były trzy powiaty: Warszawa oraz powiaty – grójecki i płoński. Dziś, jak mówiła, najwięcej oświadczeń wydawanych jest we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Dodała, że zapotrzebowanie na zatrudnienie cudzoziemców rośnie we wszystkich województwach.

Elżbieta Rafalska poinformowała także, że znacząco wzrosła liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego – w 2008 r. ubezpieczonych cudzoziemców było 65 tys., a na koniec trzeciego kwartału 2017 r. – 423 tys.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl