Elżbieta Rafalska: Rozszerzyliśmy program „Maluch”, stąd program „Maluch plus”

Nie ma mowy o plagiacie programu „Maluch” po ministrze Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, tamten program rozstał ostatnio rozbudowany, stąd nazywa się „Maluch plus” – mówiła w środę w TVN24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W programie „Jeden na jeden” Rafalska była pytana o zarzuty medialne w sprawie „plagiatu”, jaki miał popełnić rząd PiS wobec programu „Maluch”, poświęconemu żłobkom. Program ten miał zostać stworzony przez ministra pracy w rządzie PO-PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, a dziś pod nazwą „Maluch plus” ma funkcjonować jako program obecnego rządu.

„Ten program nie jest kompletnie żadnym plagiatem” – podkreślała Rafalska. Przyznała, że program tworzenia nowych miejsc w żłobkach i dofinansowania pobytu tam dzieci do 3 lat „był wprowadzony w 2011 roku”. „Wtedy był finansowany na niewielkim poziomie 18 milionów, potem było 100 milionów, teraz jest 150 milionów” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

„Mamy >>Maluch plus<<, bo dajemy nasze dodatkowe moduły, których poprzednio minister Kosiniak-Kamysz nie realizował” – dodała Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że obecna wersja różni się np. dofinansowywaniem miejsc także w żłobkach niepublicznych. Dodała, że w ramach programu „Maluch plus” na tworzenie miejsc w żłobkach ma trafić aż 1 mld 700 zł ze środków unijnych.

„W skali jednego roku sądzimy, że to może być nawet 500 milionów dodatkowych środków” – podkreśliła minister.

Rafalska była także pytana, czy mniejsze od pierwotnie zakładanego tempo rozwoju gospodarki w 2016 roku (wzrost PKB 2,8 proc. według danych GUS) przełoży się na realizację programu 500 plus.

„Nie ma mowy o ograniczeniu wydatków poniżej tego, co zostało zaplanowane i co gwarantuje pełną wypłacalność wszystkim osobom uprawnionym” – zapewniła Elżbieta Rafalska, dodając, że na ten cel jest w tegorocznym budżecie 23 mld 166 mln zł.

Minister rodziny zapewniła również, że nie ma mowy o wycofywaniu się PiS z poparcia dla zakazu handlu w niedzielę, choć przyznała, że nie jest zwolenniczką kar więzienia za łamanie tego zakazu, co przewiduje obywatelski projekt ustawy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl