MON odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec ws. Caracali

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że szczegółowo odpowie na list swoich odpowiedników z Francji i Niemiec w sprawie zakończenia rozmów dotyczących kontraktu na Caracale.

Pod koniec października ministrowie obrony Francji i Niemiec wystosowali do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej pismo, w którym zaprzestanie negocjacji nazwali „dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony”.

Metoda zastosowana względem przetargu wygranego przez Airbus Helicopters podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej – wskazali ministrowie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz z sejmowej Komisji Obrony nie kryje zaskoczenia postawą ministrów obrony Francji i Niemiec.

– Przypomnę, że negocjacje z Airbusem w sprawie zakupu Caracali zakończyły się fiaskiem nie z winy rządu polskiego, tylko z winy francuskiego podmiotu. Nie chciano się zgodzić na oczekiwania i wstępne ustalenia dotyczące zamówień offsetowych. Dziwi mnie wystąpienie ministra obrony narodowej Francji, dlatego że wszystkie informacje były przekazywane na bieżąco i wszystkie informacje są znane szerokiej opinii publicznej. Tym bardziej, że Airbus Helicopters zostali zaproszeni do negocjacji w sprawie zakupów śmigłowców dla polskiej armii – komentuje Wojciech Skurkieiwcz.

Na początku października resort rozwoju, który prowadził negocjacje offsetowe, poinformował o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters w sprawie śmigłowców Caracal. Ministerstwo uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

RIRM

drukuj