29 ofiar starć w Somalii

Co najmniej 29 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w starciach między milicjami w mieście Galkayo w środkowej Somalii – poinformowali dziś przedstawiciele obu walczących ze sobą stron. Źródła medyczne mówią nawet o 50 zabitych.

Przedstawiciel armii w półautonomicznym regionie Putland, pułkownik Mohamed Aden, poinformował, że 16 żołnierzy służących w siłach zbrojnych tego regionu zginęło, a 30 zostało rannych, od kiedy walki ponownie wybuchły w niedzielę.

Z kolei burmistrz południowego Galkayo, Hirsi Jusuf Barre, powiadomił, że 13 żołnierzy z regionu Galmudug zginęło, a 20 zostało rannych.

Tymczasem lekarze w szpitalach znajdujących się w południowym i północnym Galkayo, którzy nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem z obawy przed represjami poinformowali, że w starciach zginęło co najmniej 50 osób.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że ostatnie starcia wybuchły na tle sporu o planowanie budowy w Galkayo, mieście, które jest podzielone pomiędzy dwie strony sporu. Nie podano jednak szczegółów.

Obie milicje proponują polityczne wsparcie dla popieranego przez ONZ rządu somalijskiego z siedzibą w stolicy, Mogadiszu. Jednak starcia między nimi uwypuklają słabą kontrolę, jaką sprawuje on w tych silnych regionach Somalii – zauważa Reuters.

Wojna domowa trwa w Somalii od 25 lat.

Rząd ma przeprowadzić do końca roku dwukrotnie przesuwane już wybory parlamentarne, ale wciąż boryka się z zagrożeniem ze strony związanego z Al-Kaidą islamistycznego ugrupowania Al-Szabab, które walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl