P. Żurawski vel Grajewski: powrót Polski do silnej obecności w regionie

Wybór Estonii na cel pierwszej podróży zagranicznej prezydenta, to zwiastun polityki powrotu Polski do silnej obecności w regionie i jego integracjiocenia politolog dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Minister w Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski, ogłosił w poniedziałek plan wizyt głowy państwa na najbliższe 100 dni. Andrzej Duda odwiedzi 23 sierpnia Tallin – w dniu 76. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski jest zdania, że plan wizyt rozpoczynający się od Estonii może mieć bardzo pozytywne skutki dla Polski. Dodaje, że pierwsza wizyta ma wymiar zarówno symboliczny, jak i strategiczny.

Ma on rozmaite walory. W rozumieniu Litwy, Łotwy i Estonii jest powtórnym otwarciem się na państwa bałtyckie. Przy skomplikowanej, delikatnie mówiąc, naturze sytuacji między Polską a Litwą to otwarcie jest dokonane w kierunku, w którym powinno być; nie przez Wilno tylko przez Tallin. Jest to otwarcie szersze, bowiem Estonia (nie w sensie geograficznym, ale w sensie politycznym) jest także silnie związana ze Skandynawią, która powinna być obecna w polskiej polityce. Estonia jest najlepiej zorganizowanym państwem postkomunistycznym. Tam dekomunizacja była głęboka. Jest to także siedziba NATOwskiego centrum do walki z cyberzagrożeniem – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wizyta Andrzeja Dudy w Estonii ma również wymiar symboliczny: 23 sierpnia bowiem przypada 76. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

To wszystko jest pewnym złamaniem „linii”, którą zaprezentowała Platforma Obywatelska w 2009 roku, kiedy do mikrofonu na Westerplatte zaproszono przede wszystkim kanclerz Niemiec Angelę Merkel i ówczesnego premiera Rosji, Władimira Putina. Zaproszono więc wówczas spadkobierców sygnatariuszy paktu RibbentropMołotow, a nie ich ofiary: Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę czy Rumunię. Teraz uczynienie tego w odwrotnym wymiarze moralnym i historycznym jest również dobrym zapoczątkowaniem rzeczywistej polskiej polityki historycznej, wokół której mogą integrować się np. państwa bałtyckie – podkreślił dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Drugim miejscem zagranicznej wizyty Andrzeja Dudy będzie Berlin (28 sierpnia), a trzecim, Londyn. Prezydent pojedzie tam 15 września w rocznicę Bitwy o Anglię.

21 września prezydent ponownie odwiedzi Niemcy, gdzie w Erfurcie spotka się z europejskimi prezydentami. Pod koniec września Andrzej Duda odwiedzi Nowy Jork.

Na początku października Andrzej Duda weźmie udział w szczycie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej na temat jej celów. W listopadzie, w stolicy Rumunii – Bukareszcie, odbędą się rozmowy dwustronne i „mini szczyt wschodniej flanki NATO” współorganizowany przez polskiego prezydenta. Kancelaria Prezydenta planuje także wyjazd do Chin, na szczyt Europa Wschodnia – Chiny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl