Spór szefa MSW Włoch z szefem dyplomacji Luksemburga ws. migracji

Do kolejnej w ostatnich dniach ostrej wymiany zdań na temat migracji doszło między szefem dyplomacji Luksemburga Jeanem Asselbornem a ministrem spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvinim. Asselborn zarzucił Salviniemu stosowanie „faszystowskich metod i tonów”.

W ten sposób luksemburski minister skomentował w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” swoje piątkowe spięcie z Matteo Salvinim w czasie konferencji UE na temat migracji w Wiedniu. Wicepremier i szef MSW Włoch mówił tam, że jego celem jest poprawa życia jego rodaków po to, by rodziło się więcej dzieci, a nie zastępowanie młodych pokoleń imigrantami z Afryki. Matteo Salvini dodał, że jego kraj nie chce „nowych niewolników”.

Na te słowa zareagował Jean Asselborn, przypominając, że także Włosi byli imigrantami i wielu z nich przyjechało do Luksemburga do pracy. Wypowiedź swą szef dyplomacji zakończył wulgarnym słowem.

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem Jean Asselborn, odnosząc się do tej wymiany zdań, stwierdził, że to, co powiedział M. Salvini, to było dla niego „za dużo”. Następnie wyraził opinię, że starzejąca się Europa potrzebuje legalnej imigracji.

„Salvini stosuje metody i tony faszystów z lat 30.” – oświadczył szef MSZ Luksemburga.

Na te słowa zareagował w niedzielę włoski wicepremier. Na Twitterze napisał, że jego polityka to „nie żaden faszyzm, ale tylko przestrzeganie reguł”.

Odnosząc się do J. Asselborna, dodał: „Jeśli tak lubi imigrantów, niech przyjmie ich wszystkich w Luksembugu”.

„My we Włoszech przyjęliśmy już ich zbyt dużo” – stwierdził Matteo Salvini.

„Socjalistyczny minister z raju podatkowego, jakim jest Luksemburg, po tym, jak porównał naszych dziadków – włoskich emigrantów do nielegalnych imigrantów przypływających dzisiaj, po tym, jak przerwał moje wystąpienie, krzycząc >>g..<< (franc. merde), teraz nazywa mnie faszystą” – podkreślił.

Zapytał retorycznie: „Jakie oni mają problemy w tym Luksemburgu?”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl