fot. PAP/EPA

W piątek ZP Rady Europy zagłosuje nad raportem ws. Polski

W najbliższy piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie głosowało nad raportem w sprawie funkcjonowania demokracji w Polsce. Jak dowiedział się nasz reporter od przedstawiciela polskiej delegacji w Zgromadzeniu, konserwatyści w RE przygotują wspólne stanowisko na głosowanie.

Z propozycją przygotowania raportu o „Funkcjonowaniu instytucji demokratycznych w Polsce” wystąpiło biuro Zgromadzenia Parlamentarnego.

Poseł Dominik Tarczyński, który bierze udział w obradach, zauważa, że za wnioskiem stoją politycy Platformy Obywatelskiej.

Niestety, wygląda na to, że wszystkie te komisje, które do tej pory zajmowały się Polską i odrzuciły wnioski o raporty lub rezolucje, to nadal dla opozycji za mało. Ja byłem trzykrotnie przesłuchiwany w Radzie Europy przez komisję polityczną, przez komisję monitoringową. Było głosowanie na sali plenarnej, które także odrzuciło ten wniosek, ale wygląda na to, że Platforma składa kolejne wnioski do kolejnych komisji i szuka jakiegokolwiek miejsca w Radzie Europy, jakiejkolwiek komisji, jakiegokolwiek ciała, żeby – niestety, muszę to powiedzieć – zaatakować Polskę. Rada Europy może to zrobić, podobnie jak Parlament Europejski i wprowadzić monitoring lub formę raportu krytykującego reformy, jakie zachodzą w Polsce – mówi poseł Dominik Tarczyński.

Poseł liczy, że raport na temat demokracji w Polsce uda się odrzucić.

W trakcie pięciodniowej sesji Zgromadzenie Parlamentarne RE zajmie się też raportami dotyczącymi kryzysu imigracyjnego i losów jeńców – ofiar wojny na Ukrainie.

Zgromadzenie jest jednym z dwóch organów statutowych RE. Składa się z delegatów parlamentów poszczególnych państw członkowskich i zbiera się co kwartał w Strasburgu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj