fot. twitter.com/arekmularczyk

25 deputowanych RE podpisało się pod wnioskiem o rezolucję dot. reparacji

25 deputowanych z 11 krajów Rady Europy podpisało się pod wnioskiem o przygotowanie rezolucji w sprawie reparacji wojennych. Projekt dokumentu dotyczącego pomocy prawnej i humanitarnej dla ofiar konfliktów zbrojnych, w tym ofiar II wojny światowej, przygotował poseł Arkadiusz Mularczyk, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Reparacji.       

W myśl tej propozycji – jak tłumaczy poseł – Rada Europy miałaby m.in. zbadać, jak wygląda procedura możliwości odszkodowania od państwa, które jest odpowiedzialne za konflikt zbrojny.

Uważam, że jest to bardzo ważny element, gdzie ta instytucja mogłaby się przyjrzeć problematyce dochodzenia roszczeń także od Niemiec za II wojnę światową, dlatego że 80 lat od rozpoczęcia II wojny światowej wciąż nie mamy drogi sądowej, drogi prawnej dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku wojny. Te osoby do dzisiaj nie mają żadnych możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Dlatego właśnie chciałbym, żeby ta instytucja, która jest powołana do ochrony praw człowieka, w dużej mierze właśnie by przyjrzała się tej problematyce i tą problematykę zbadała – mówi Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Arkadiusz Mularczyk dodaje, że dzięki temu w przyszłości mógłby powstać spójny model pomocy prawnej i humanitarnej dla osób, które przeżyły konflikty wojenne.

Pod projektem rezolucji – obok deputowanych z Polski – podpisali się także m.in. politycy z Wielkiej Brytanii, Czech, Szwajcarii, Szwecji czy Finlandii.

RIRM

drukuj