fot. bialowieza-forest.com

IV spotkanie mieszkańców Puszczy Białowieskiej w Hajnówce – zostanie przygotowany apel do UNESCO ws. Puszczy

Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej zapraszają naukowców, ekologów oraz wszystkich zainteresowanych losem Puszczy na IV spotkanie, które odbędzie się 28 czerwca 2019 r. o godzinie 19.00 w Hajnowskim Domu Kultury.

Po raz kolejny w szerokim gronie, z inicjatywy sołtysów i mieszkańców, odbędzie się spotkanie dotyczące spraw Puszczy Białowieskiej, ochrony środowiska naturalnego, problemów i potrzeb mieszkańców. Podczas spotkania mieszkańcy przyjmą treść listu – apelu – do UNESCO.

Najbliższe spotkanie jest szczególnie ważne, ponieważ podczas niego zostanie przygotowana treść apelu do UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej. Po spotkaniu pismo zostanie wysłane do organizacji.

– Termin nie jest przypadkowy. 30 czerwca 2019 r. rozpoczyna się posiedzenie 43. Komitetu UNESCO w Baku w Azerbejdżanie, podczas którego delegaci będą rozmawiać o Puszczy Białowieskiej – mówi Elżbieta Kabać, sołtys Narewki.

– Mamy nadzieję, że opracujemy wspólne stanowisko, które będzie jednoznacznym głosem mieszkańców Puszczy. Mieszkańcy muszą mieć wpływ na decyzje, które dotyczą ich życia i miejsca, w którym żyją. Dotyczy to przede wszystkim UNESCO, które troszcząc się o losy środowiska naturalnego Puszczy zapomniało o jej mieszkańcach. Kultura i dziedzictwo mieszkańców to także unikatowa uniwersalna wartość, którą należy chronić – argumentuje Elżbieta Kabać.

Organizatorzy spotkania oczekują, że UNESCO weźmie to pod uwagę, a decyzje które zapadną podczas sesji, będą szanowały wszystkie elementy środowiska naturalnego – ludzi również.

 

Elżbieta Kabać/RIRM

drukuj