Polska chce wyłączenia wiceprezesa Trybunału UE z postępowania ws. Puszczy

Polski rząd wystąpił o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Antonio Tizzano z postępowania dotyczącego wycinki w Puszczy Białowieskiej – dowiedziała się PAP z dwóch źródeł w Komisji Europejskiej zbliżonych do sprawy.

Uzasadnieniem do tego wniosku, złożonego przez władze w Warszawie wraz z odpowiedzią na propozycję Komisji Europejskiej w sprawie kar za kontynuowanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jest postawa sędziego podczas wrześniowego wysłuchania stron.

Niespełna trzy tygodnie temu podczas rozprawy w Luksemburgu Tizzano sugerował przedstawicielce Komisji Europejskiej w oparciu o jakie przepisy unijnego prawa może ona wnosić o kary dla Polski.

„W trakcie posiedzenia doszło do niespotykanego incydentu. Wiceprezes Trybunału przejął rolę strony skarżącej, sugerując przedstawicielom Komisji Europejskiej treść wniosku procesowego tj. nałożenie na Rzeczpospolitą Polską okresowych kar pieniężnych w ramach postępowania o wydanie środków tymczasowych” – wskazywało w oświadczeniu wydanym dzień po posiedzeniu Ministerstwo Środowiska.

PAP/RIRM

drukuj