fot. flickr.com

Resort środowiska: materiały KE ws. Puszczy Białowieskiej nie mają wartości dowodowej

Dodatkowe materiały, jakie Komisja Europejska przesłała Polsce ws. nałożenia kar za wycinkę w Puszczy Białowieskiej, nie mają wartości dowodowej – napisało w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej polskie Ministerstwo Środowiska. Jak dodano, nie wiadomo, gdzie i kiedy zrobiono zdjęcia, na które powołuje się Komisja.

Na wniosek Polski, w ubiegłym tygodniu, Komisja Europejska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do przedstawienia polskim władzom dodatkowych dowodów, w szczególności zdjęć i map, na podstawie których Komisja twierdzi, że nasz kraj nie realizuje postanowienia o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Komisja chce, by Trybunał nałożył na Polskę kary finansowe za prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka wyjaśnił, że Polska w swojej odpowiedzi do Trybunału „kwestionuje żądania Komisji Europejskiej dot. zaprzestania wycinki i twierdzi, że dostarczone przez nią materiały nie posiadają żadnej wartości dowodowej ze względu na ich słabą jakość”.

Jak dodał, „dowody te są niedookreślone. Nie ma możliwości weryfikacji czasu, ani miejsca, gdzie zostały wykonane”, a to – jak sam mówił – podważa ich wiarygodność. Rzecznik ministerstwa środowiska zapewnił, że wszystkie prace w Puszczy Białowieskiej prowadzone przez resort i leśników na terenie puszczy mają jedynie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj