fot. twitter.com/CaritasPolska

Caritas pomaga poszkodowanym w nawałnicach. Przeznaczono już ponad 1 mln zł

Już ponad milion złotych Caritas Polska przeznaczyła na pomoc ofiarom sierpniowej nawałnicy. Pieniądze zbiera także Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Zbiórka prowadzona jest we wszystkich parafiach regionu od 15 sierpnia.

Od nawałnicy, która dała się we znaki mieszkańcom trzech województw minęło już sporo czasu. Mimo to jej skutki nawałnicy nadal widoczne są w wielu miejscach.

– Dużo uszkodzeń jest, jeśli chodzi o mieszkańców na tak zwanych Hubach. Często są to ludzie biedni – ojciec tam mieszkał, dziadek tam mieszkał i teraz on mieszka. I po prostu dachu już nie ma – mówi Krzysztof Kanoniczak ze starostwa powiatowego w Gnieźnie.

Ogromne szkody żywioł wyrządził w Trzecianowie, w powiecie gostyńskim.

– Wiatr z potworną siłą zerwał cały dach ze stodoły. Połamał nam kukurydzę. W kukurydzy jest bardzo dużo blach. Wszystko leży pogniecione – tłumaczy mieszkanka Trzecianowa Ewa Marciniak.

Państwo Marciniakowie przed zalaniem ratowali zboże. Stodoła pozbawiona dachu nie nadawała się do jego składowania. Trzeba było wywieźć je do sąsiadów.

– W pierwszej kolejności zacznę od remontu dachu. Ze względu na to, że to zboże, które jest w tej chwili przechowywane u sąsiadów i u znajomych, muszę w końcu przywieźć z powrotem – mówi Jacek Marciniak.

Do poszkodowanych przez nawałnicę trafiło już ponad milion złotych. Pieniądze zebrała Caritas Polska. Oprócz doraźnej pomocy, czyli na przykład plandek do zabezpieczenia domów czy środków czystości, przekazano również agregaty prądotwórcze. Wolontariusze i pracownicy Caritas nadal docierają do kolejnych poszkodowanych i rozpoznają ich potrzeby. Pieniądze na rzecz poszkodowanych zbiera także Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Pierwsza zbiórka rozpoczęła się już 15 sierpnia.

– Przed kościołami przedstawiciele lokalnych Caritas zbierali ofiary, które będą przekazywane poszkodowanym z terenu Archidiecezji Poznańskiej – informuje dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ksiądz Marcin Janecki.

Zbiórka cały czas trwa. Każdy, kto chciałby pomóc, może wpłacić pieniądze na konto bankowe Caritas. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie internetowej caritaspoznan.pl

– Pokrywamy koszty remontu mieszkania, o którym wiemy, że jest to sfakturowane i jest to udokumentowane w jakiś sposób. I wtedy my realizujemy zapłatę za to dzieło, które już zostało wykonane – tłumaczy ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Do końca sierpnia na wspomnianą pomoc Caritas archidiecezji poznańskiej zebrała 240 tysięcy złotych. Niebawem możemy spodziewać się kolejnego podsumowania zbiórki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj