fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Rząd przekazał środki finansowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych 16 urzędom wojewódzkim 

Rząd przekazał dziś 6 mld złotych dla 16 urzędów wojewódzkich. Przekazane środki pochodzą z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy, powiaty i miasta mogą wykorzystać otrzymane pieniądze m.in. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale i domy pomocy społecznej.

Szczególne wsparcie trafi do gmin wiejskich i miejsko – wiejskich. Dotacje dla mniejszych miejscowości wynoszą od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, uważa, że rządowe wsparcie dla samorządów stanowi ważny instrument rozwojowy.

– Samorządy potrzebują wsparcia i rząd realizuje to wsparcie poprzez Fundusz Inwestycji Lokalnych. Te inwestycje mają wzmocnić rynek i przedsiębiorców, ale przede wszystkim mają pozwolić wywiązać się samorządom z ich podstawowych obowiązków zapewniania określonych standardów życia mieszkańcom. Ten mechanizm jest bardzo istotny, szczególnie w okresie po pandemii, czyli w momencie ogromnego kryzysu gospodarczego i faktycznie prowadzenie działalności gospodarczej jest ograniczone, a zdolność realizacji przez samorządy inwestycji ze środków własnych jest niemożliwa – zaznacza dr Artur Bartoszewicz.

Środki, które dziś zostały przekazane urzędom wojewódzkim, stanowią pierwszą pulę wsparcia. Poszczególne samorządy otrzymały promesy w ostatnich miesiącach, podczas objazdu premiera Mateusza Morawieckiego po Polsce.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl