fot. PAP/Adam Warżawa

Zidentyfikowano szczątki pięciu poległych na Westerplatte

W 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chce zbudować cmentarz, na którym zostaną pochowane szczątki poległych żołnierzy.

O identyfikacji szczątków żołnierzy poinformował prezydent Andrzej Duda. W czasie porannych uroczystości zorganizowanych na Westerplatte wręczył on noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców polskiej składnicy wojskowej, których szczątki znaleziono na terenie półwyspu.

– To bardzo ważny moment również dlatego, że miałem ten niezwykły zaszczyt wręczyć najbliższym bohaterów poległych tutaj na Westerplatte certyfikaty potwierdzające odnalezienie po ponad 80 latach szczątków ich najbliższych, bohaterów tamtych dni, bohaterów wolnej, suwerennej, niepodległej Polski – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformował, że ustalono tożsamość pięciu żołnierzy, którzy w większości zginęli w Wartowni Nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 r.

– Ze wzruszeniem śpiewałem wraz z Państwem, ale przede wszystkim razem z obecnymi tutaj naszymi żołnierzami nasz hymn ze słowami „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Jakże w kontekście znalezienia szczątków naszych żołnierzy tutaj, na Westerplatte, te słowa są znamienne, kiedy śpiewają je dzisiaj polscy żołnierze w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce, czcząc pamięć swoich poprzedników, którzy za ojczyznę polegli. Jest Polska, jest ciągłością także dzięki bohaterstwu żołnierzy, którzy tutaj bronili Polski, bronili naszej ojczyzny, bronili bohatersko przez siedem dni, walcząc nieprzerwanie pod nawałą nieprzyjacielskiego ognia – akcentował prezydent RP.

Prezydent podkreślał, że Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, które zasługuje na godne upamiętnienie. Dlatego w tym miejscu powstanie cmentarz, na którym zostaną pochowani wszyscy żołnierze broniący Westerplatte.

TV Trwam News

drukuj