fot. twitter.com

K. Łapiński: prezydent Andrzej Duda nigdy nie naruszył konstytucji

Prezydent Andrzej Duda nigdy nie naruszył Konstytucji RP. Kwestia postawienia głowy państwa przed Trybunałem Stanu go nie dotyczy – powiedział minister Krzysztof Łapiński. 

Rzecznik Prezydenta RP był pytany na konferencji przez dziennikarzy o wypowiedź rzecznika Sądu Najwyższego. Według niego prezydentowi Andrzejowi Dudzie grozi Trybunał Stanu, jeśli do czasu rozstrzygnięcia pytań SN przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wstrzyma się z decyzjami dotyczącymi przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Prezydencki minister i rzecznik Krzysztof Łapiński odniósł się do działań SN w tej sprawie.

– Można zadać inne pytanie, na podstawie jakich artykułów Sąd Najwyższy w sprawie pomiędzy ZUS-em a osobą prywatną, w sprawie, która zupełnie nie dotyczy ani prezydenta, ani kancelarii prezydenckiej, ani KRS-u, podejmuje takie stanowiska. Nawet ostatnio w różnego rodzaju gazetach w „Rzeczpospolitej” czy „Dzienniku Gazecie Prawnej” były różnego rodzaju artykuły i wypowiedzi, także konstytucjonalistów, którzy mówili, że po raz pierwszy zastosowaną taką konstrukcję z KPC, która w ogóle odnosi się do innych sytuacji i spraw zupełnie z Kodeksu postępowania cywilnego, jak sama nazwa wskazuje, i tutaj nie ma zastosowania – mówił Krzysztof Łapiński.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy zajął się odwołaniami trojga sędziów SN, Anny Owczarek, Marii Szulc i Józefa Iwulskiego, od uchwał KRS negatywnie opiniujących ich oświadczenia o woli dalszego orzekania.

Sędziowie ci najpierw złożyli odwołania, za pośrednictwem przewodniczącego Rady, do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Przewodniczący KRS poinformował, że nie nada odwołaniom biegu i nie prześle do SN. Jak później przekazał rzecznik SN, troje sędziów złożyło swoje odwołania bezpośrednio do Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj