fot. PAP/Artur Reszko

Rozmowy na temat przedłużenia stanu wyjątkowego

Dziś rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone kwestii przedłużenia stanu wyjątkowego. Decyzja prezydenta w tej sprawie ma zapaść do 1 października br.

Wczoraj Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Rząd zajmuje się tą kwestią na trwającym właśnie posiedzeniu.

O ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego prezydent i premier rozmawiali dziś rano. Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, przekazał, że Andrzej Duda do 1 października br. podejmie decyzję o wyrażeniu zgody na wydłużenie stanu wyjątkowego.
Wczoraj zaprezentowano szokujące materiały z telefonów osób przekraczających nielegalnie granicę. Pokazano m.in. zdjęcia o charakterze pedofilskim oraz materiały świadczące o powiązaniach z islamskim terroryzmem.

Zdaniem Jana Mosińskiego, posła PiS, obecna sytuacja uzasadnia wydłużenie stanu wyjątkowego.

– Obserwując sytuację na polsko-białoruskiej granicy, zwiększającą się liczbę osób chcących nielegalnie przekroczyć naszą granicę, agresywną politykę reżimu Aleksandra Łukaszenki, ale także informacje, które otrzymaliśmy wczoraj podczas konferencji prasowej szefa MSWiA, zasadnym staje się rozważenie przedłużenia stanu wyjątkowego – powiedział poseł Jan Mosiński.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września 2021 r. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

 

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl