Prezydent A. Duda do wolontariuszy na Pomorzu: W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro

Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

Prezydent spotkał się we wtorek w Brusach (woj. pomorskie) z ponad 300 wolontariuszami oraz przedstawicielami służb i organizacji, którzy byli zaangażowani w akcję likwidacji skutków nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w sierpniu 2017 r.

Andrzej Duda podczas spotkania podkreślił, że jest emocjonalnie związany z okolicami, które ucierpiały latem ubiegłego roku w nawałnicach; mówił, że tu uczestniczył w obozach harcerskich. Zaznaczył, że w związku z tym wie, jak wielki szok i wstrząs wywołał kataklizm oraz jak duże skutki wywołała nawałnica.

„Ten widok nie zmieni się przez dziesięciolecia, tyle trzeba będzie (czasu), aby odrósł las. Będzie inny, (…) będzie miał inną strukturę, będzie ciekawszy, ale trzeba będzie na to długo czekać. Wiem, że myślicie państwo o tym z obawą: jaki tutaj będzie klimat, czy nie zmieni się gospodarka wodna, wskutek tego, że tak olbrzymie obszary leśne zniknęły, czy przyjadą do nas turyści, czy będą chcieli u nas wypoczywać, jak będziemy sobie radzili z tym wszystkim?” – mówił prezydent.

Podkreślił, że choć zniszczone domy można szybko odbudować, a samochody odkupić, to „krajobraz tak szybko do nas nie wróci”.

„Ale ja wierzę w to, że ta tragedia, która dotknęła państwa, która dotknęła rodziny harcerzy z Łodzi, że właśnie są w niej te elementy, które mogą zostać przekute na dobro, tak jak wielkie serce, pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom, harcerzom, do których mieszkańcy przedzierali się przez las, zostawiwszy swoje dzieci” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nie ma większej miłości niż „oddać życie za swoich przyjaciół”.

„Wy, nie bacząc na siebie, na swoje sprawy, na swoją rodzinę, swoje gospodarstwo pobiegliście do remizy, pobiegliście na pomoc, pobiegliście służyć innym. To pokazało jak wielki jest wasz duch, jak wielki jest duch służby sobie nawzajem, wykonywania swoich obowiązków” – mówił prezydent zwracając się do wolontariuszy.

Podkreślał, że latem przeżyli oni „chwilę próby” i musieli zadać sobie pytanie, co wybrać: „służbę, oddanie, złożoną przysięgę, czy własne interesy?”.

„Dziękuję wam za to, że umieliście tej przysięgi dotrzymać, tego swojego zobowiązania, bo to niezwykle scementowało waszą wspólnotę” – powiedział prezydent.

Wyraził też wdzięczność tym, którzy przyjechali, by pomagać poszkodowanym przez nawałnicę lub wysyłali im pieniądze.

Andrzej Duda dziękował także zebranym za „wielkiego ducha służby”.

„Tak, jestem tutaj po siedmiu miesiącach. Ktoś powie – po siedmiu miesiącach? Tak proszę państwa, po siedmiu miesiącach. I mam nadzieję, że po następnych siedmiu miesiącach też uda mi się tutaj przyjechać i po następnych też” – te słowa prezydenta zgromadzeni nagrodzili oklaskami.

„Bo czasem to tak jest, kiedy się nieszczęście zdarzy, wszyscy pamiętamy i jest ten moment wielkiej mobilizacji, a potem trzeba przywrócić normalność, a u państwa ta normalność będzie przywracana bardzo długo” – mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że dopóki będzie „protektorem harcerzy”, to będzie do nich apelował, żeby przyjeżdżali na tereny dotknięte nawałnicą.

„Potrzebne są tysiące ludzi, żeby te miliony drzew zasadzić z powrotem. Będę o to apelował do młodzieży (…) do wszystkich, którzy są zorganizowani i mogą przyjechać, ale także do tych, którzy chcą tu przyjechać i pomóc” – tłumaczył.

„Wierzę w to głęboko, że państwo polskie będzie o was dbało. Dzisiaj jedyna prośba, jaka do mnie została skierowana, to była prośba o drogi. Ktoś nieśmiało powiedział mi, że >>ciężkie samochody z drzewem rozwalają nam drogi<<. Rzeczywiście zwróciłem na to (uwagę), jak jechaliśmy przez zrujnowany las” – przyznał prezydent.

Andrzej Duda zaproponował sołtysom i samorządowcom, że mogą zwracać się bezpośrednio do jego kancelarii z konkretnymi prośbami i sygnałami ws. pomocy.

„Chciałbym, żebyście wy, dotknięci tym szczególnym kataklizmem pamiętali o tym, że nie jesteście sami” – powiedział prezydent.

Wśród przemawiających był m.in. sołtys Rytla (Pomorskie) Łukasz Ossowski. Podkreślił, że na spotkaniu w Brusach są „najlepsi z najlepszych”, „liderzy pomocy”, którzy w „sytuacji ekstremalnej potrafili podjąć szybkie decyzje i wziąć odpowiedzialność za życie innych”.

„Wtedy właśnie widziałem najlepszą stronę nas Polaków, ofiarnie działających razem bez względu na poglądy polityczne czy status społeczny. To zaangażowanie cichych bohaterów tamtych dni sprawiło, że jako wspólnota lokalna zdaliśmy egzamin. Nie mamy gwarancji, że podobne zdarzenie nigdy już nie będzie miało miejsca. Dlatego ważne jest, by państwo i jego służby były w gotowości, a tam, gdzie to jest możliwe, zawczasu zadziałały. My tutaj na dole jesteśmy przygotowani by być wsparciem państwa w takich sytuacjach” – zapewnił sołtys Rytla.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia ub.r. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób doznało też różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl