Nieubezpieczeni z dostępem do opieki zdrowotnej – Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą nieubezpieczonym dostęp do Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń, Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie dochodził kosztów ich udzielenia.  Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć kosztów, jakie Fundusz ponosi na refundację przepisanych przez lekarza leków, które są dostępne w aptece.

Świadczeniobiorca nadal ma potwierdzać prawo do świadczeń elektronicznie przez eWUŚ [Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców], oświadczenie, albo stosowny dokument papierowy.

To dobra i potrzebna zmiana – podkreślił poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– To koniec obaw pacjentów, którzy po przyjściu do innego lekarza dowiadywali się, że system e-WUŚ wykazywał, iż są nieubezpieczeni i nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych. Wyobraźmy sobie sytuacje, często dramatyczne, kiedy pacjent potrzebował pomocy lekarskiej i dowiadywał się, że nie jest ubezpieczony. Teraz z tym problemem nie będziemy mieli już do czynienia, ponieważ każdej osobie przebywającej, mieszkającej w Polsce będzie przysługiwała opieka zdrowotna – akcentował Tomasz Latos.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją, obowiązkowe szczepionki od 2017 r. nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

Przepisy nowelizacji dotyczące dostępu do POZ wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu.

RRIM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl