fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent Andrzej Duda w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda przybył z dwudniową wizytą do Watykanu. W Stolicy Apostolskiej spotkał się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Tematami rozmów były m.in. bieżąca sytuacja w Polsce, europejski kryzys oraz globalne wyzwania.

To właśnie w Watykanie równe 40 lat temu Polak, ks. kardynał Karol Wojtyła, został wybrany na Ojca Świętego. Między innymi z okazji tej rocznicy z dwudniową wizytą do Watykanu przybył prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek spotkał się z Ojcem Świętym Franciszkiem

To wyjątkowa audiencja – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

– Jak zawsze bardzo poruszająca rozmowa z Ojcem Świętym, przede wszystkim niezwykle miła. Ojciec Święty pytał o Polskę i prosił, żeby pozdrowić wszystkich Polaków – mówił prezydent.

Papież Franciszek pochwalił m.in. programy społeczne wdrożone w ostatnich latach w Polsce.

– Mówił, że to jest tak niezwykle ważne. Też podkreślałem, jak wiele się zmieniło w polskim społeczeństwie i jak wiele się dzięki temu zmieniło w sytuacji dzieci, że rodzinom dużo lepiej się w tej chwili żyje, że ubóstwo w Polsce wśród dzieci zostało praktycznie prawie zlikwidowane, i że to jest niewątpliwie pewien cud, który wynika z programu „500 plus”. Ojciec Święty bardzo się tym ucieszył – powiedział Andrzej Duda.

Wśród rozmów między Ojcem Świętym i prezydentem Polski znalazł się również temat przyszłości Europy.

– Ojciec Święty mnie pytał, jak ja postrzegam te kwestie, czy jest szansa na to, by Unia Europejska wyszła z tych wszystkich kryzysów, w których jest pogrążona. Ja mówiłem, że tak, tylko potrzebna jest zmiana sposobu myślenia – zaznaczył Andrzej Duda.

Należy wrócić do tradycji judeo-chrześcijańskiej i wzajemnego szacunku dla obyczajów poszczególnych państw. O zachowaniu własnej tradycji przy wstąpieniu do Wspólnoty europejskiej mówił św. Jan Paweł II – zaznaczył prezydent Duda.

– To jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne. Ono się w żadnym aspekcie nie przedawniło, nie przedatowało, nie zestarzało, ono cały czas jest aktualne, jest niezwykle uniwersalne i myślę, że jest ponad czasowe – wskazał prezydent.

W przyszłym roku mija stulecie od nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną, niepodległą Polską, a Stolicą Apostolską. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wystosował do Ojca Świętego zaproszenie do Polski.

We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Będzie również uczestniczył w sesji plenarnej ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa.

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj