fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Od poniedziałku aż do 22 października w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie potrwa II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania jest wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II.

Tegoroczny, drugi już Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Wspaniałe jest to 100-lecie niepodległości i dlatego nasze wypowiedzi ogniskujemy wokół zdania: „Polska dla Europy, Europa dla Polski” – podkreślił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika „Niedziela” i moderator Ruchu „Europa Christi”.

O tych najważniejszych dla Polski i Europy wydarzeniach przypomniał prof. Wiesław Wysocki.

– Nie ulega bowiem wątpliwości, że wraz upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. W roku 1920 Europę zbawiła Polska. To są słowa Lorda D’abernona – akcentował historyk.

Europa to także kolebka chrześcijaństwa, bez którego nie byłoby naszej kultury i cywilizacji w obecnym kształcie – podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz z KUL.

– Europa wyrasta z Chrystusa, Europa została przez Niego odkupiona i zbawiona i powinna ze wszystkim, co ją stanowi (…) odnowić swoją miłość do Chrystusa. Od tego, jak będzie wyglądać relacja Europy, w tym także Polski, do Chrystusa, to taki będzie kształt Europy – zwrócił uwagę teolog.

Tegoroczny kongres Ruchu „Europa Christi” to także okazja do uczczenia 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

– Będziemy zbierać podpisy do Papieża Franciszka, żeby ustanowił Jana Pawła II patronem Europy – dodał ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Ruch „Europa Christi” w tej sprawie zebrał już 10 tys. podpisów.

Specjalny list do uczestników kongresu wystosował prezydent Andrzej Duda. Szef państwa polskiego podkreślił intelektualny potencjał Ruchu „Europa Christi”, który przyczynia się do urzeczywistnienia wizji Europy bliskiej św. Janowi Pawłowi II. Można zatem porównywać klimat społeczny i intelektualny Europy 1978 r. z aktualnym 2018 r.

„Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą jest brak żelaznej kurtyny oraz włączenie się wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej w projekt integracji europejskiej (…). Z drugiej jednak strony nie sposób nie zauważyć, że wezwania Papieża Polaka do ponownego odkrycia chrześcijańskich korzeni europejskiej tożsamości wciąż znajdują zaskakująco słaby oddźwięk” – napisał Prezydent RP.

Listy do uczestników Kongresu skierowali także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki oraz wicepremier Beata Szydło. W wydarzeniu wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio oraz sekretarz generalny KEP ks. bp Artur Miziński.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj