fot. PAP/Leszek Szymański

Trwa II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi

Trwa II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi. Wydarzenie zaplanowano w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Częstochowie pod hasłem „Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II”.

Pierwsza sesja kongresowa odbywa się dziś w murach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

List do uczestników wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Szef państwa polskiego wskazał, że apele papieża Jana Pawła II do ponownego odkrycia chrześcijańskich korzeni europejskiej tożsamości wciąż stanowią wyzwanie.

Podziały, napięcia i źródła niepokojów sprzed 40 lat częściowo osłabły, częściowo zniknęły, lecz w ich miejsce pojawiło się sporo nowych problemów. Europa wciąż leczy rany, jakie zadały jej XX-wieczne totalitaryzmy, a mimo to różne odmiany marksizmu oraz przejawy destruktywnej kontrkultury nie tylko zadomowiły się w głównym nurcie debaty intelektualnej i prawnoustrojowej, ale w sposób dość obcasowy dążą do zajęcia w niej pozycji trwale dominującej – napisał prezydent RP.

Ruch Europa Christi powstał w 2016 r z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pierwszy kongres odbył się w 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

Tegoroczne wydarzenie – w zamyśle organizatorów – wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Kongres potrwa do 22 października.

RIRM

drukuj