fot. https://pixabay.com/

Węgry zgadzają się na tranzyt broni na Ukrainę

Węgry są gotowe transportować przez swoje terytorium wszelką pomoc udzielaną Ukrainie przez inne kraje, w tym pomoc wojskową.

O zgodzie Budapesztu na tranzyt broni na Ukrainę poinformował szef  węgierskiej dyplomacji, Levente Magyar, podczas wtorkowej wizyty we Lwowie.

Polityk podkreślił, że inne państwa mogą korzystać z terytorium Węgier, by przekazywać pomoc wojskową, ale Budapeszt nie będzie dostarczał na Ukrainę broni. Dodał, że jego kraj jest gotowy przyjąć ukraińskie dzieci na kolonie oraz pomóc w leczeniu cywilów i wojskowych na Węgrzech.

W ocenie prof. Krzysztofa Kubiaka, eksperta ds. wojskowości, polityka Węgier w obliczu obecnego kryzysu ewoluuje w stronę interesu Europy.

Rząd węgierski przekonał się, że to będzie sytuacja długotrwała, przewlekła, która przeobrazi się prawdopodobnie w drugą wyczerpującą zimną wojnę. Na Węgrzech nie ma przyzwolenia, żeby w trakcie tej drugiej zimnej wojny kraj znalazł się po drugiej stronie nowej żelaznej kurtyny. W tej chwili tę politykę trzeba dostosowywać do zmieniającej się sytuacji. Z punktu widzenia jedności europejskiej, to jest krok jak najbardziej zasadny, co ułatwi komunikowanie między zapleczem europejskim a Węgrami. Można by ująć, że polityka węgierska ewaluuje w stronę interesu europejskiego – podkreślił prof. Krzysztof Kubiak.

Dotąd Węgry były przeciwne transportowaniu broni na Ukrainę przez swoje terytorium. Władze kraju uzasadniały swoje stanowisko obawami, że Rosjanie mogą ostrzeliwać Węgrów zamieszkujących ukraińskie Zakarpacie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl