fot. PAP/EPA

Alain Berset sekretarzem generalnym Rady Europy

Były prezydent Szwajcarii Alain Berset został we wtorek wybrany na sekretarza generalnego Rady Europy na pięcioletnią kadencję – poinformował parlament tej instytucji, której celem jest monitorowanie przestrzegania praw człowieka w Europie.

Rywalami Berseta w walce o to stanowisko byli ustępujący unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders i były minister kultury Estonii Indrek Saar.

52-letni Alain Berset dwukrotnie sprawował rotacyjną prezydenturę Konfederacji Szwajcarskiej, w latach 2018 i 2023. Jest to roczna, reprezentacyjna funkcja. Nowe stanowisko w Radzie Europy obejmie 18 września i zastąpi chorwacką ekonomistkę Mariję Pejczinović Burić.

Rada Europy jest organizacją międzynarodową niezależną od UE. Zrzesza 46 państw. Ich liczba zmniejszyła się po rosyjskim ataku na Ukrainę – 16 marca 2022 r. Komitet Delegatów Ministrów jednogłośnie zdecydował o wykluczeniu Rosji z tej organizacji. Obecnie Rada Europy obejmuje 700 mln mieszkańców. Należą do niej prawie wszystkie kraje europejskie; status obserwatorów mają Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk i Izrael.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl