fot. pl.wikipedia.org

Rada Europy wysyła misję praw człowieka na Krym

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poinformował, że wysyła na Krym misję, która zbada sytuację w sferze praw człowieka na należącym do Ukrainy półwyspie, zaanektowanym blisko dwa lata temu przez Rosję.

Na czele misji stanie szwajcarski dyplomata Gerard Stoudmann, a towarzyszyć będą mu trzej członkowie Sekretariatu Generalnego Rady Europy. Misja rozpoczyna się w poniedziałek i ma się zakończyć przedstawieniem raportu i rekomendacji Jaglandowi pod koniec lutego lub na początku marca.

„Na Krymie mieszka ponad 2,5 miliona ludzi, którzy są objęci Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i powinni móc z tego korzystać. Jednak od ponad roku żadna delegacja międzynarodowej organizacji nie była w stanie tam dotrzeć” – napisał szef Rady Europy w komunikacie.

Jagland zapewnił, że misja zostanie przeprowadzona „przy zachowaniu pełnej niezależności”, i zastrzegł, że „nie będzie się zajmować kwestiami związanymi ze statusem terytorialnym Krymu”.

Misja praw człowieka ma pomóc Radzie Europy w „uzyskaniu jasnych i wyczerpujących informacji o sytuacji w sferze praw człowieka” na półwyspie. Jej mandat obejmuje wszelkie kwestie związane z tym zagadnieniem, w tym: wolność słowa, prasy, zgromadzeń, wstępowania i występowania z organizacji, przestrzeganie praw mniejszości, walkę z korupcją i warunki panujące w więzieniach.

Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku.

PAP/RIRM

drukuj