Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie Rady Europy

W Strasburgu prezydent Andrzej Duda składa wizytę w siedzibie Rady Europy w związku z 25-leciem członkostwa w niej naszego kraju. Szef polskiego państwa spotkał się już z sekretarzem generalnym Rady, wystąpił także przed Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia daru Polski dla Rady. Prezydent Andrzej Duda przekazał replikę tablic z 21. postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w sierpniu’80.

Te tablice to symbol powrotu Polski do Europy poprzez „Solidarność” – podkreślił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z sekretarzem generalnym Rady Europy.

„Solidarność” jest dla Polaków wielkim symbolem ruchu społecznego i gigantycznej polskiej wspólnoty. Wystarczy powiedzieć, że w tym ruchu społecznym było 10 mln polskich obywateli. Bez wątpienia więc był to największy ruch społeczny na świecie. Symbolem tego ruchu i oczekiwań, jakie w latach 80’, w latach „czarnego komunizmu”, były wśród ludzi w Polsce, jest te 21 postulatów komitetu strajkowego wypisanego na drewnianych tablicach w Stoczni Gdańskiej. Te postulaty są postulatami, które wyrażają dzisiejsze wolności europejskie – powiedział prezydent Duda.

Na zakończenie wizyty w Radzie Europy planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl