fot. www.gov.pl

Min. M. Maląg: Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus wzrośnie do 800 złotych. Nie jest to tylko zapowiedź wyborcza, to na pewno się zadzieje

Rodzice, którzy już dziś pobierają świadczenie, nie będą musieli mierzyć się z żadnymi dodatkowymi formalnościami, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest operatorem tego świadczenia, przygotowuje swoje systemy, aby proces wypłaty świadczeń był automatycznie dokonany – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sztandarowym programem, który dokonał przewrotu godnościowego, jest program „Rodzina 500 plus”.

– Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus wzrośnie do 800 złotych. Nie jest to tylko zapowiedź wyborcza, to na pewno się zadzieje. W miniony piątek Senat nie przyjął poprawek, które złożył do ustawy o świadczeniu wychowawczym 800 plus, więc ustawa najprawdopodobniej nie trafi do Sejmu. Czekamy teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. (…) Rodzice, którzy już dziś pobierają świadczenie, nie będą musieli mierzyć się z żadnymi dodatkowymi formalnościami, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest operatorem tego świadczenia, przygotowuje swoje systemy, aby proces wypłaty świadczeń był automatycznie dokonany – mówiła Marlena Maląg.

Za rządów PO-PSL nie był żadnego wsparcia dla rodzin. Przekonywano wtedy, że na programy społeczne nie ma pieniędzy. Teraz opozycja zmienia narrację. Mówi, że świadczenie 800 plus trzeba wprowadzić od zaraz.

Opozycja robi zamieszanie. Wszystko po to, aby Polacy nie mieli poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Kuglarstwo uprawiane przez Donald Tuska i opozycję wprowadza destabilizację. (…) Musimy w dobrze pojętym interesie Polski i Polaków pokazywać wszelkie działania i iść w kierunku tego, że Polska jest państwem suwerennym, niezależnym i nowoczesnym, ale opartym na tradycyjnych wartościach – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

Kolejnym bardzo konkretnym wsparciem jest program „Dobry Start”.

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski w programie „Dobry Start”, wyłącznie drogą elektroniczną. (…) Do tej pory złożono wnioski, które objęły 2,6 mln dzieci.  (…) Wnioski można składać do końca listopada. W tym roku oprócz wyprawki szkolnej uczniowie klas IV szkół podstawowych zostaną wyposażeni w laptopy. Dostęp do nowoczesnej edukacji jest bardzo ważny  zaznaczyła gość Radia Maryja.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera rodziny także poprzez program „Maluch plus” czy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”.

Dzisiaj stwarzamy możliwość, aby w każdej gminie powstał żłobek, jeżeli jest taka potrzeba. Budżet programu „Maluch Plus” to 5,5 mld złotych. Planujemy otworzyć 102 tys. miejsc opieki żłobkowej. Wojewodowie podpisują umowę na ok. 80 tys. miejsc. Uruchomiliśmy nabór. W sierpniu będzie rozstrzygnięcie pierwszej części naboru. O środki mogą aplikować zarówno samorządy, ale także podmioty niesamorządowe. Zależy nam na tym, żeby samorządy, które są gwarantem kontynuacji tego zadania, dały możliwość rodzicom, żeby mogli skorzystać z opieki żłobkowej na swoim terenie. Apelujemy do samorządów, że warto skorzystać z tych środków. Z jednej strony przekazujemy środki na utworzenie miejsc w żłobkach, ale także na ich utrzymanie – akcentowała minister rodziny i polityki społecznej.

W trakcie audycji minister Marlena Maląg odniosła się do zmian w emeryturach pomostowych.

W miniony piątek emerytury pomostowe zostały ostatecznie przyjęte przez Sejm. Senat odrzucił poprawki. Teraz czekamy na podpis pana prezydenta. Emerytury stażowe dotyczą osób, które pracowały w warunkach szkodliwych. Zmiana, która była kilka lat temu wprowadzona, powodowała, że emerytury pomostowe miały wygaszający charakter, a więc po 1 stycznia 2024 r. nie można byłoby tych nowych świadczeń z emerytur stażowych otrzymywać. Granica ta została w ustawie usunięta. Jeżeli osoby pracują w warunkach szkodliwych co najmniej 15 lat, to w zależności od wieku osiągniętego przez kobietę i mężczyznę nadal z tych emerytur stażowych będą mogli korzystać. To jest bardzo dobre porozumienie, które zostało wypracowane z „Solidarnością”. (…) W ustawie jest zapis związany z ochroną działaczy związkowych i pracowników pracujących w szczególnych warunkach pod ochroną – powiedziała gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z minister Marleną Maląg dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl