fot. PAP/Mateusz Marek

Min. M. Maląg: 1 lipca rozpoczyna się nabór wniosków do programu Dobry Start; wnioski tylko drogą elektroniczną

Od 1 lipca rusza nabór wniosków do kolejnej edycji programu Dobry Start. W tym roku składanie dokumentów będzie możliwe tylko drogą elektroniczną – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Program Dobry Start to wyprawka na rozpoczęcie roku szkolnego w wysokości 300 złotych. Przysługuje każdemu uczącemu się dziecku do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnością do 24. roku życia. [czytaj więcej]

– Do tej pory ze świadczenia rok rocznie korzystało ok. 4 mln 400 tys. uczniów. W sumie ok. 4 mld zł na to świadczenie zostało przeznaczone z budżetu państwa – informuje minister Marlena Maląg.

Wnioski od początku można było składać drogą tradycyjną i elektroniczną. W tym roku nabór będzie tylko online – zwraca uwagę szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

– Składamy wnioski poprzez system Empatia, bankowość elektroniczną, a także poprzez platformę usług elektronicznych ZUS. Całą obsługą programu od tego roku będzie zajmował się ZUS, który jest w pełnej gotowości do realizacji tego zadania – wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Dla osób, które jednak nie miałyby możliwości skorzystać z usług elektronicznych, będzie możliwość złożenia wniosku bezpośrednio w ZUS-e, w punktach Poczty Polskiej lub KRUSU. Ta decyzja to oszczędność środków – dodaje minister.

– W wyniku decyzji, że będziemy w programie Dobry Start składać wnioski drogą elektroniczną, w ciągu 10 lat zaoszczędzimy kwotę 488 mln zł – mówi minister rodziny.

Te środki trafią na nowe programy w ramach Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o rodzicielski kapitał opiekuńczy. W tym roku będzie też dodatkowe ułatwienie – kreator wniosków.

– Kreator umożliwi rodzicom wypełnienie wniosku w prosty sposób. (…) Ale mamy też kreator dla osoby, która sprawuje piecze nad dzieckiem, czyli opiekuna prawnego, tak samo dla osoby uczącej się – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski w programie będzie można składać od 1 lipca do końca listopada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl