fot. pixabay.com

Upały i burze w całym kraju

Synoptycy ostrzegają dziś przed upałem i burzami w niemal całym kraju. Najspokojniej będzie w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. 

Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem dotyczą mieszkańców regionów: dolnośląskiego, opolskiego i zachodniej części pomorskiego.

Przed upałami powinni się chronić mieszkańcy pozostałych województw. Ponadto IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami dla warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wschodniej części pomorskiego.

Rzecznik prasowy Podkarpackiej Straży Pożarnej, bryg. Marcin Betleja, przypomina, jak należy zachować się przy gwałtownych zjawiskach atmosferycznych.

– W miarę możliwości nie wychodźmy z domu. Pozamykajmy tam okna i drzwi. Pamiętajmy, aby z balkonów, tarasów i parapetów usunąć rzeczy, które mogą zostać zdmuchnięte przez silny podmuch wiatru i zrobić komuś krzywdę. W trakcie nawałnic często dochodzi do uszkodzenia linii energetycznych, co skutkuje brakiem prądu. Należy sprawdzić, czy mamy w domu zapasowe oświetlenie, np. latarkę z bateriami oraz naładowany telefon komórkowy. W trakcie nawałnicy absolutnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak przystanek autobusowy. Złamany konar lub drzewo mogą zrobić nam krzywdę – zaznacza bryg. Marcin Betleja.

Burze przeszły przez Polskę już wczoraj. W związku z tym strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy.

Państwowa Straż Pożarna podała, że główne działania polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z piwnic.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl