Upały w Beskidach; goprowcy apelują do turystów o rozwagę na szlaku

Upalna aura opanowała Beskidy. Temperatury w górach przekraczają 30 st. C w cieniu. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR zaapelowali we wtorek do turystów: wybierając się na wędrówkę zabierzcie ze sobą sporo wody i nakrycie głowy.

„Na beskidzkich szlakach turystów nie jest wielu. Zdarzył się już jednak pierwszy przypadek omdlenia z powodu upału. W poniedziałek na górze Żar zasłabła młoda dziewczyna. Przewieźliśmy ją do ośrodka, w którym mieszkała” – powiedział ratownik dyżurny grupy beskidzkiej GOPR Łukasz Twardowski.

Goprowiec podkreślił, że planując wędrówkę przy tak wysokich temperaturach turyści muszą pamiętać o zapasie wodzie lub specjalnych napojów z witaminami.

„Trzeba dużo pić, żeby się nie odwodnić. Niezbędny jest też odpowiedni ubiór, w tym czapka, chroniąca głowę przed przegrzaniem. Wybierając szlak trzeba brać pod uwagę możliwości. Pamiętajmy, że w nieosłoniętych rejonach, gdzie temperatura jest szczególnie wysoka, męczymy się znacznie szybciej” – powiedział Twardowski.

Warunki pogodowe, zwłaszcza w wyższych partiach gór, mogą szybko się zmieniać. Ratownik przestrzegł przed burzami.

„Przed wyjściem warto sprawdzić prognozę pogody, a podczas wędrówki obserwować co się dzieje na niebie. Jeśli zauważymy, że kumulują się chmury burzowe, wtedy najlepiej zawrócić, lub zejść z otwartego terenu poniżej górnej granicy lasu. Nie wolno stawać pod drzewem ze względu na spadające konary, ani też w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia. Można usiąść na plecaku, żeby się przed chronić przed porażeniem” – powiedział ratownik dyżurny.

Pomoc GOPR w razie potrzeby można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Według synoptyków wysokie temperatury mogą się utrzymać w Beskidach jeszcze do końca tygodnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl