USA. Senat zatwierdził Christophera Wraya na stanowisku dyrektora FBI

Senat zatwierdził Christophera Wray na stanowisku dyrektora FBI. „Za” głosowało 92 senatorów, „przeciw” było 5 członków Senatu. Wray został nominowany na stanowisko szefa FBI przez prezydenta USA Donalda Trumpa 7 czerwca br.

Zastąpił odwołanego 9 maja Jamesa Comeya.

Jednym z głównych zadań nowego szefa Federalnego Biura Śledczego będzie doprowadzenie do końca dochodzenia w sprawie ingerencji Kremla w przebieg ubiegłorocznych wyborów prezydenckich oraz kontaktów bliskiego otoczenia D. Trumpa z rosyjskimi urzędnikami państwowymi – zaznacza w komentarzu Reuters.

Podczas przesłuchania w senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości w połowie lipca Christopher Wray obiecywał, że będzie działał w sposób bezstronny i niezależny, w tym od prezydenta. W ocenie ekspertów tak właśnie należy oceniać jego słowa, że badanie ingerencji Rosji nie jest, jak chce Donald Trump, „polowaniem na czarownice”.

Podczas przesłuchania w Senacie Christopher Wary oświadczył również, że „nie ma powodu, by nie ufać agencjom wywiadowczym” USA, które jednogłośnie potwierdziły, iż Rosja próbowała ingerować w proces wyborczy zakończony 8 listopada 2016 roku zwycięstwem Donalda Trumpa, np. przeprowadzając ataki hakerskie na serwery Partii Demokratycznej i ujawniając maile.

Dodał, że stojąc na czele FBI, którą nazwał zbrojnym ramieniem wymiaru sprawiedliwości i gwarantem jego niezależności, nigdy nie zgodziłby się na złożenie obietnicy lojalności Białemu Domowi. Zaznaczył, że nikt z administracji Donalda Trumpa o to go nie prosił.

Poprzedni szef FBI, niespodziewanie zwolniony 9 maja przez Donalda Trumpa James Comey, nadzorował śledztwo w sprawie kontaktów ekipy Donalda Trumpa z Rosjanami.

Podczas przesłuchania w Senacie Christopher Wray zapewniał, że nie został mianowany na stanowisko szefa FBI po to, by oszczędzić prezydentowi kłopotliwych dochodzeń.

„Jest tylko jeden właściwy sposób wykonywania tej pracy: w całkowitej niezależności, zgodnie z zasadami, jak należy, w poszanowaniu konstytucji, zgodnie z ustawami” – wyliczał Christopher Wray, podkreślając, że nie będzie ulegał jakimkolwiek naciskom partyjnym.

Christopher Wray jest absolwentem Yale Uniwersity, gdzie obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk prawnych. Ma 51 lat.

W 2003 r. został nominowany przez prezydenta George’a W. Busha na szefa działu przestępstw kryminalnych w Departamencie Sprawiedliwości USA. Jego nadzorowi podlegała m.in. policja federalna. Pracując na tym stanowisku Christopher Wray nadzorował m.in. śledztwo w sprawie bankructwa koncernu energetycznego Enron.

W 2005 r. wrócił do swej poprzedniej pracy w kancelarii King&Spalding, w której pozostawał do 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl