Warszawa. Wojewoda mazowiecki wypowiedział porozumienie ze stołecznym konserwatorem zabytków

Wojewoda mazowiecki wypowiedział porozumienie między wojewódzkim i stołecznym konserwatorem zabytków; wypowiedzenie wejdzie w życie po trzech miesiącach. Wtedy to wojewódzki konserwator będzie sprawował nadzór m.in. nad Krakowskim Przedmieściem – podkreśla stołeczny ratusz.

O wypowiedzeniu porozumienia poinformowała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

„To wypowiedzenie zostało złożone w poniedziałek. Oczywiście, wypowiedzenie porozumienia będzie procesem” – powiedziała.

Jak przypomniała, porozumienie dotyczyło powierzenia m. st. Warszawa prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości wojewody mazowieckiego.

„Ochrona zabytków to właśnie właściwość wojewody, porozumienie zakładało możliwość wypowiedzenia, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 października” – dodała.

Zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb potwierdziła w rozmowie z PAP, że porozumienie miedzy wojewódzkim i stołecznym konserwatorem zostało wypowiedziane.

„W poniedziałek późnym popołudniem rzeczywiście takie oświadczenie wojewody mazowieckiego o wypowiedzeniu porozumienia do nas trafiło. Przypomnę, że porozumienie obowiązywało od 2003 r., potem było zmieniane w 2005 r., było podpisane przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego” – powiedziała.

„Jeśli sytuacja się nie zmieni, to od początku listopada to wojewódzki konserwator zabytków będzie wydawał decyzję dot. obiektów objętych ochroną konserwatorską, będzie wydawał zalecenia, będzie wydawał zgody na wycinkę drzew na terenach objętych ochroną konserwatorską” – dodała Agnieszka Kłąb.

Dopytywana, czy po wypowiedzeniu porozumienia, to wojewódzki, a nie stołeczny konserwator będzie sprawował nadzór nad Krakowskim Przedmieściem, odpowiedziała: „tak”.

Agnieszka Kłąb powiedziała, że porozumienie mówiło o tym, że w odniesieniu do terenów leżących na terenie m.st. Warszawy zadania wojewódzkiego konserwatora przejął stołeczny konserwator zabytków.

O rozwiązaniu porozumienia poinformowało wcześniej Radio ZET. Według rozgłośni po wejściu w życie wypowiedzenia stołeczny konserwator nie będzie mógł sprzeciwić się budowie pomników smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu.

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl