Pięć lat od katastrofy smoleńskiej

Minęło 5 lat od katastrofy rządowego Tu-154M. 10 kwietnia 2010 r. samolot z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka.

W piątek w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii. Delegacja władz państwowych udała się też do Smoleńska i Katynia. W Polsce przedstawiciele rządu uczestniczyli w uroczystościach na stołecznych wojskowych Powązkach przy pomniku ofiar.

W tym dniu, na tym miejscu, wypowiadamy słowa, które znaczą: miłość, prawda, pamięć, życie. Słowa, które koją ból i przywracają nadzieję na ponowne spotkanie w życiu po życiu – mówił na obchodach ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Marta Kaczyńska, córka śp. pary prezydenckiej złożyła kwiaty na grobie rodziców. Na Wawel przybył także Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, który współpracował ze śp. prof. Lechem Kaczyńskim.

– Dziś, dokładnie 10 kwietnia, w piątą rocznicę tragedii smoleńskiej, przede wszystkim wspominamy tych, którzy odeszli. Modlimy się za ich dusze i to pod tym znakiem ten dzień dla nas upływa – podkreślał Andrzej Duda.

Politycy PiS-u wraz z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyli rano w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu we Mszy świętej w intencji ofiar.


Pobierz

Pobierz

Na krakowskim przedmieściu w Warszawie były premier Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie.

– Najprostszy, ludzki wymiar tej tragedii to ból, żal rodzin, przyjaciół, tęsknota i potrzeba pamięci – potrzeba tej zwykłej pamięci, którą mamy w naszych umysłach, w sercach. Tej uświęconej Mszami świętymi, ale także tej, która jest zawarta w pomnikach, w tablicach, epitafiach, nazwach ulic, placów, w książkach, filmach, w różnego rodzaju symbolach. I wreszcie także w takich wydarzeniach, jak to dzisiejsze spotkanie. (…) a takich spotkań w Polsce jest wiele – i wiele jest poza Polską – mówił prezes PiS-u.

O godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła się Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Eucharystię transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Po godz. 20.00 ulicami Warszawy przed Pałac Prezydencki przeszedł Marsz Pamięci. Całość obchodów zakończył Apel Pamięci.

 


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl