fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Min. M. Wójcik: W sporze wytoczonym przez Stowarzyszenie Watchdog Polska nie chodzi o merytorykę, tylko o atak

W sporze wytoczonym Fundacji „Lux Veritatis” przez Stowarzyszenie Watchdog Polska nie chodzi o merytorykę, tylko o to, żeby atakować. A przede wszystkim, żeby atakować o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR – powiedział Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Parlamentarzyści Solidarnej Polski wydali oświadczenie w sprawie niezrozumiałych i dyskryminujących Fundację „Lux Veritatis” działań podjętych przez Stowarzyszenie Watchdog Polska. Dokument można przeczytać [tutaj].

– Posłowie i senatorowie Solidarnej Polski zdecydowali się na publikację oświadczenia, dlatego że nie można milczeć i mówić, że wszystko jest w porządku, kiedy docierają do nas niepokojące informacje. (…) Nie jest niczym złym, jeżeli próbuje się zapewnić transparentność. Natomiast są składane wnioski w sprawie toczącej się przed Sądem Rejonowym w Warszawie, które dotyczą przeszukania Fundacji „Lux Veritatis” czy dostępu do skrzynek e-mailowych. To ma znamiona nękania Fundacji, która działa zgodnie z polskim porządkiem prawnym. Nie jest to instytucja, która powinna być gorzej traktowana niż jakakolwiek inna fundacja w Polsce. Natomiast od wielu lat widzimy zmasowany atak na dzieła powstałe przy Radiu Maryja – powiedział minister Michał Wójcik.

Polityk zaznaczył, że „działania, których jesteśmy świadkami, nie mają nic wspólnego z transparentnością i jako Solidarna Polska temu się sprzeciwiamy”.

– Nie możemy się na to zgodzić. Jako politycy mamy obowiązek o tym mówić, a nie chować głowę i udawać, że wszystko jest w porządku. Tak nie jest – wskazał wiceprezes Solidarnej Polski.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę na to, że „styczność Ministerstwa Sprawiedliwości z różnego rodzaju fundacjami można sprawdzić. Są chociażby organizowane konkursy”.

– Fundacja „Lux Veritatis” nie jest wyłączona z polskiego porządku prawnego i ma prawo składać swoje granty, ubiegać się o środki publiczne. Robi to znakomicie. Boli to wielu naszych oponentów. (…) Kwestia ujawniania informacji publicznych to często sprawa zagmatwana. Nie jest tak, że ktoś złoży pismo, zażąda dostępu do takiej informacji i w każdym przypadku należałoby ją ujawnić. W takim przypadku bylibyśmy sparaliżowani. Nie mam pełnej wiedzy, co zostało ujawnione. Fundacja przekazywała informacje, ale one chyba nie satysfakcjonowały Stowarzyszenia. Widać jednak, że jest konsekwencja w atakowaniu – jeżeli kilka razy składa się zawiadomienia do prokuratury, ona się nie zgadza, a mimo wszystko jest subsydiarny akt oskarżenia. To przekracza granice przyzwoitości i tego nie powinno być. (…) W sporze tym nie chodzi o merytorykę, tylko o to, żeby atakować. A przede wszystkim, żeby atakować o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR – podkreślił minister Michał Wójcik.

Cała rozmowa z ministrem Michałem Wójcikiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj