fot. PAP/Tomasz Gzell

M. Wójcik: TK zdecydował o wstrzymaniu wydania 4-letniej Ines ojcu

Trybunał Konstytucyjny zdecydował na posiedzeniu niejawnym o wstrzymaniu nakazu wydania 4-letniej Ines ojcu, który jest obywatelem Belgii – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Skargę do Trybunału w tej sprawie złożyła pełnomocnik babci dziewczynki.

https://twitter.com/mwojcik_/status/1298550660712079361

Michał Wójcik odnosząc się do rozstrzygnięcia TK powiedział, że jest to korzystna decyzja z punktu widzenia dobra dziewczynki.

„Dziecko urodziło się i przez trzy lata wychowywało w Polsce. A teraz przewiezienie go z jednego kraju do drugiego to byłaby gwałtowna, bardzo niebezpieczna zmiana dla psychiki dziecka” – dodał wiceminister.

Zdaniem Wójcika, Trybunał Konstytucyjny jest uprawniony do wydania decyzji dotyczącej wstrzymania wydania dziecka ojcu.

„Trybunał tak zdecydował i Trybunał ma prawo do tego” – podkreślił.

Wiceminister zapewnił przy tym, że będzie dążył do mediacji ws. przyszłości dziewczynki.

„Ważne, żeby ojciec w ramach mediacji zbliżył się do dziecka. Mediacje są w tej sprawie bardzo istotne” – powiedział.

Chodzi o sprawę 4-letniej Ines, która urodziła się w Polsce, a niedługo po narodzinach jej matka wyjechała z nią do Belgii, gdzie mieszkał jej partner i ojciec dziecka. Para rozstała się, kiedy dziewczynka miała rok. Kobieta zabrała córkę i wyjechała z nią do Polski. Wówczas między rodzicami rozpoczęła się sądowa batalia o dziecko.

W listopadzie ub. roku przebywająca w Polsce matka dziewczynki nagle zmarła. Dzień wcześniej sąd belgijski przyznał wyłączną opiekę rodzicielską ojcu. Opiekę nad dzieckiem przejęła jednak babcia dziewczynki. Strona belgijska uznała, że babcia ukrywa dziecko i wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania kobiety. Natomiast polski sąd – na wniosek prokuratury – go oddalił. Ojciec tymczasem domaga się przekazania mu córki.

Na początku sierpnia wiceszef MS poinformował, że do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca przepisów uniemożliwiających udział babci w sprawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie przymusowego odebrania Ines.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl